69. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

Dziś, 27 stycznia 2014 r. odbędą się uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Do momentu wkroczenia na tereny obozowe żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody będą miały szczególny charakter ze względu na wiele rocznic przypadających w roku 2014. W tym roku minie 70 lat od rozpoczęcia deportacji do obozu Żydów z Węgier. W ciągu zaledwie trzech miesięcy, między 15 maja a 9 lipca 1944 r., niemieccy naziści przewieźli do Auschwitz z Węgier ok. 438 tysięcy żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Większość z nich zamordowano w komorach gazowych natychmiast po przyjeździe. Była to największa operacja zagłady w historii obozu Auschwitz.

Proces deportacji Żydów z Węgier sprawcy udokumentowali na ponad 200 czarno-białych fotografiach, stanowiących dziś jeden z najważniejszych dowodów zbrodni. Na zdjęciu, które towarzyszy zaproszeniu na uroczystości, widać twarze trójki zamordowanych wówczas dzieci: Dori, Judith oraz Erwina Wollstein z miejscowości Szombatheley.



Oprócz tego w tym roku obchodzimy również m.in. 70. rocznicę likwidacji tzw. Zigeunerlager w Birkenau, podczas której zamordowano pozostałych jeszcze przy życiu więźniów Romów i Sinti, 70. rocznicę deportacji do Auschwitz blisko 13 tysięcy Polaków aresztowanych w trakcie Powstania Warszawskiego, 70. rocznicę likwidacji getta w Łodzi,  jak również 70. rocznicę buntu więźniów z Sonderkommando w Auschwitz.

W uroczystościach rocznicowych 27 stycznia 2014 r. wezmą udział byli więźniowie Auschwitz i ocaleni z Holokaustu, przedstawiciele władz państwowych z Polski, a także wielu gości z całego świata, w tym parlamentarzystów, m.in. liczna delegacja parlamentu izraelskiego. Inicjatorem przyjazdu przedstawicieli Knesetu do Polski jest fundacja From the Depths, którą kieruje Jonny Daniels.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

W ostatnich dwóch miesiącach istnienia, po unieruchomieniu w październiku 1944 r. komór gazowych, w związku z krytyczną sytuacją militarną Trzeciej Rzeszy i spodziewaną kolejną ofensywą radziecką, obóz wszedł w stadium ostatecznej likwidacji zakończonej ewakuacją więźniów.

Wśród więźniów obozu Auschwitz było wielu mieszkańców Częstochowy. Jednym z tych któryrzy przeżyli obóz był Ludwik Krasucki (28.09.1916-19.03.2002), nr. obozowy 136600 (wp. w aktach Auschwitz 1.10.1943). Został wyzwolony z ewakułowanego z Auschwitz transportu w czeskich Budziejowicach przez czeskich partyzantów w styczniu 1945 roku.

Z inicjatywy byłych więźniów obozu na terenie Muzeum powstawały stałe wystawy narodowe. Pierwszą otwarto w 1960 r. Czynne są m.in. wystawy: belgijska, francuska, polska, węgierska, romska, rosyjska oraz poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech.

cz.info.pl; źródło pl.auschwitz.org