Mieszkanie dla Młodych od 1 stycznia 2014

Weszła w życie ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Z pomocy państwa będą mogły skorzystać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i osoby samotne do 35. roku życia.

W przypadku małżeństw ograniczenie wiekowe będzie dotyczyć tylko jednego z małżonków. Kredyt będzie udzielany w złotówkach. Ustawa zakłada m.in. dofinansowanie wkładu własnego przy kupnie mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym. Cena mieszkania nie będzie mogła przekraczać kwoty otrzymanej po pomnożeniu współczynnika 1,1 przez metraż mieszkania i średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu wybudowania 1 m2 mieszkania obowiązujący w gminie, na terenie której jest ono położone.

Dofinansowanie wkładu własnego dla singli i rodzin bezdzietnych ma wynosić 10 proc. powyższej kwoty, a dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko - 15 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m2, natomiast samo mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 m2, a dom jednorodzinny niż 100 m2. Nabywcy wychowujący przynajmniej trójkę dzieci będą mieli prawo do zakupu w ramach programu mieszkania lub domu o większej powierzchni - odpowiednio do 85 m2 i do 110 m2. Dodatkowe wsparcie - w postaci spłaty części kredytu - przewidziano dla osób, u których w ciągu 5 lat od kupna mieszkania pojawi się trzecie lub kolejne dziecko. To wsparcie może być udzielone tylko raz. Spłata części kredytu wyniesie 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego. Ponadto ustawa przyznaje prawo ubiegania się o zwrot podatku VAT na materiały budowlane w przypadku budowy domu systemem gospodarczym.

Systemem pomocy państwa objęta została także budowa pierwszego mieszkania w systemie gospodarczym, realizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. Po zakończeniu obowiązywania ustawy uprawniającej do ubiegania się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych, z zachowaniem praw nabytych do dokonywania odliczeń w kolejnych latach, prawo do zwrotu takich wydatków nadal zachowają młodzi ludzie budujący swoje pierwsze mieszkanie (dom jednorodzinny lub - w wyniku nadbudowy lub przebudowy budynku - również lokal mieszkalny).

Program będzie obowiązywać w latach 2014-2018. Na jego realizację jest przeznaczona kwota 3.553 mln zł, nie licząc wydatków budżetowych w formie zwrotów części poniesionych wydatków na zakup materiałów budowlanych.

Podsumowując.

Jakie warunki trzeba spełnić?
- nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości)
- wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka)
- zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego do 75 m2 lub domu jednorodzinnego do 100 m2, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 - jeżeli nabywca wychowuje min. 3 dzieci
- zaciągnięty kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat
- cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji (szczegóły patrz: „Pytania i odpowiedzi”)

Na jakie dofinansowanie można liczyć?
- dopłata do 50 m2 (nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania)
- 10 proc. dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci
- 15 proc. dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko
- dodatkowe 5 proc. na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko
- dopłata liczona w odniesieniu do wskaźnika określonego dla danej lokalizacji (szczegóły patrz: „Pytania i odpowiedzi”)

cz.info.pl; źródło: sejm.gov.pl/mdm