Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy

Nie każdy z nas wie, że 9 lutego na całym świecie obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Pizzy. Mało jest chyba osób, które nie są amatorami tego prostego, ale jakże pysznego dania...

Dzień Pizzy (ang. International Pizza Day) to międzynarodowe święto pizzy, które jest częścią historii współczesnego świata. Pizza jest jedną z najlepiej rozpoznawanych na całym świecie potraw i jej dzień obchodzony jest corocznie w wielu krajach, w różnych terminach. Najczęściej pojawiającą się datą jest 9 lutego.

Historia Pizzy
Pochodzenie, uznawanej za typowo włoską potrawę, pizzy nie jest do końca jasne. Wiadomo, że ciasto chlebowe podobne do tego na pizzę jest jedną z najstarszych potraw i było wypiekane już w neolicie. Zapisy o dodatkach wzbogacających smak takiego ciasta są spotykane w czasach starożytnych. Na przykład plakous, wyrabiany już przez Starożytnych Greków, był chlebowym plackiem doprawianym ziołami, czosnkiem, cebulą. Zachowały się także przekazy, że perscy żołnierze króla Dariusza I Wielkiego (549-486 p.n.e) posilali się chlebowym plackiem z serem i innymi dodatkami. Pizzopodobne potrawy były znane i wyrabiane nie tylko w basenie Morza Śródziemnego. np. hinduska "Paratha", azjatycki "Naan", czy germański "Flammkuchen".

Pizza do XIXw. była typową potrawą biedoty i chłopów. Jednak w 1889 roku, królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka (Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia ) zwiedzająca wraz z mężem Humbertem I swoje włości zapragnęła spróbować tej prostej potrawy. Smak pizzy tak ją uwiódł, że na swoim dworze zatrudniła kucharza Rafaelle Esposito, którego zadaniem było przygotowywanie pizzy dla królowej Małgorzaty. Podobno, najbardziej ulubioną pizzą Małgorzaty była przygotowana i nazwana na jej cześć pizza Margherita , w skład której wchodziły składniki w kolorach włoskiej flagi: mozarella (biały), pomidory (czerwony) i bazylia (zielony).

Rodzaje włoskiej Pizzy

Pizza Neapolitana (pizza neapolitańska) - ciasto na tą pizzę robione jest z włoskiej mąki pszennej (typ 0 lub 00 lub miks obu typów), drożdży neapolitańskich, soli i wody. Ciasto musi być wyrabiane ręcznie. Spód pizzy także musi być przygotowany ręcznie bez użycia wałka i nie może mieć więcej niż 3mm grubości. Pieczenie odbywać się musi w piecu opalanym drewnem, w temperaturze około 490 stopni celsjusza przez jedną, dwie minuty.
Standard Pizza Neapolitana dopuszcza jedynie dwa rodzaje topów:

- Marinara - pomidory, czosnek, oliwa, oregano (lub bazylia).

- Margherita - pomidory, mozzarella di bufala campana DOP (Denominazione di origine protetta) lub mozarella STG (Specialita tradizionale garantita), oregano (lub bazylia).

Pizza Romana - podobna do neapolitańskiej ale z reguły z warzywami (cebula, karczochy, cukinia, bakłażan, kapary ) i innymi składnikami np. grzyby.

Sicilian Pizza (pizza sycylijska) składniki tej pizzy zatopione są w cieście. W oryginalnej pizzy sycylijskiej nie ma sera.

Ciekawostki
- Największą pizzę zrobiono 8 grudnia 1990 roku w Johanesburgu (Afryka Południowa). Pizza ta miała średnicę 37,4 metra. Zużyto na nią 500 kg mąki, 800 kg sera i 900 kg sosu pomidorowego.
- 22 marca 2001 roku niejaki Bernard Jordan, pracownik Butler's Pizza, dostarczył pizzę z Cape Town (Afryka Południowa) do Sydnej w Australii. Dostawca przemierzył 11.042 km. Była to najdłuższa (a właściwie najodleglejsza) dostawa pizzy w historii.

 

KB, cz.info.pl