Kompleksowa neurorehabilitacja na Parkitce

Osoby po udarach, urazach mózgu i rdzenia kręgowego, które trafią na Oddział Rehabilitacji Neurologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie otrzymują kompleksową neurorehabilitację.

- Zajmujemy się ciężkimi przypadkami, mamy pacjentów po wypadkach komunikacyjnych, po operacjach na mózgu i rdzeniu kręgowym. To jedyny taki oddział w subregionie dysponujący 28 łóżkami, który przyjmuje pacjentów w ramach wczesnej rehabilitacji neurologicznej – wyjaśnia dr n. med. Marek Kluszczyński, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej i Zakładu Rehabilitacji.

Oddział Rehabilitacji przy ul. Bialskiej istnieje od 2002 r. Powstał na bazie istniejącego Zakładu Rehabilitacji. W 2010 r przekształcony został w Oddział Rehabilitacji Neurologicznej.

Posiada bazę zabiegową przyległego Zakładu Rehabilitacji, w którym leczeni są pacjenci ambulatoryjni w ramach poradni rehabilitacyjnej. Pacjenci z oddziałów takich jak: neurologiczny, neurochirurgiczny, intensywnej opieki medycznej, ortopedyczny i innych są kierowani bezpośrednio do Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej.

- Możliwość wczesnej rehabilitacji u osób po udarach mózgu, urazach i operacjach ośrodkowego układu nerwowego oraz obwodowego układu nerwowego jest bardzo ważna i przynosi dla pacjenta najlepsze efekty – tłumaczy dr Kluszczyński. - Rehabilitacja trwa od 3 do 16 tygodni. Pacjenci „pilni” przyjmowani są do 14 dni, przewlekle chorzy niestety muszą czekać w kolejce od 4 do 5 lat.

Oddział i Zakład Rehabilitacji dysponuje nowoczesnym sprzętem do rehabilitacji m. in. System do nauki chodu w odciążeniu Biodex z bieżnią (daje możliwość nauki chodu u pacjentów z urazami kończyn dolnych), Platformę stabilometryczną do ćwiczeń i treningu równowagi, szyny do terapii ciągłym ruchem biernym CMP oraz pełne wyposażenie fizykoterapii, hydroterapię z wannami do masaży wirowych kończyn dolnych i górnych, oraz pełne wyposażenie sal gimnastycznych do terapii indywidualnej i grupowej. Oddział posiada salę intensywnego nadzoru z możliwością monitorowania czynności życiowych, co pozwala na prowadzenie pacjentów po ciężkich urazach i obrażeniach wielonarządowych.

Zespół terapeutyczny zakładu i oddziału tworzy 4 lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej, 1 lekarz specjalista neurologii,10 magistrów fizjoterapii, 15 fizjoterapeutów , terapeuta zajęciowy, 2 magistrów neurologopedii, psycholog i pracownik socjalny. Bezpośrednią opiekę sprawuje zespół wykwalifikowanych pielęgniarek, wśród których większość zdobyła licencjaty pielęgniarstwa oraz certyfikaty specjalistycznych kursów opieki nad pacjentami neurologicznymi.

Zespół lekarzy współpracuje ściśle z lekarzami innych oddziałów takich jak kardiologii, gastroenterologii, nefrologii, chorób płuc ,ortopedii, neurochirurgii, OIOM-u, onkologii, okulistyki i innych, co daje możliwość kompleksowej specjalistycznej opieki nad pacjentem.

- Możliwość wykonywania niezbędnych specjalistycznych badań dodatkowych tj. RTG, TK, AngioTK, NMR, USG. Holtera EKG i RR oraz bezpośrednia współpraca z działem diagnostycznym szpitala jest dużym atutem naszego oddziału podnoszącym zdecydowanie jakość opieki nad pacjentem - wyjaśnia dalej dr Kluszczyński.

Dzięki współpracy z rodzinami chorych zespół terapeutyczny przygotowuje chorego do pobytu w domu, przeprowadzając stosowne instruktarze i poradnictwo w zakresie kontynuowania terapii rehabilitacyjnej, logopedycznej i aktywacji społecznej chorego po opuszczeniu oddziału.

cz.info.pl; źródło: Nasz Senior