Wiek dziecka a alimenty

Dziecko ma prawo do alimentów od rodziców dopóty, dopóki nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Osiągnięcie przez dziecko pełnoletności, nie powoduje ustania obowiązku alimentacyjnego.

Jeżeli zostaną wykazane uzasadnione potrzeby ma ono prawo domagać się zasądzenia na swoją rzecz alimentów. Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ciąży na rodzicach do momentu, w którym jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie. Nie wygasa automatycznie z uzyskaniem  przez  dziecko  pełnoletności.

Długość jego trwania zależy od konkretnych okoliczności, takich jak:

- uzdolnienia dziecka,
- jego zainteresowania,
- chęć do dalszego kształcenia się,
- stan zdrowia itd.

Nie bez znaczenia są też możliwości finansowe rodziców. Dziecko niepełnosprawne, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, może żądać alimentów od rodziców przez czas nieograniczony.

Należy pamiętać, że dorosłe dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do swoich rodziców, jeżeli Ci popadną w niedostatek.

JAK NAPISAĆ POZEW O ALIMENTY?

Do jakiego sądu?
Pozew o zasądzenie alimentów kieruje się do sądu powszechnego. Pozew może być kierowany do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego (zobowiązanego) lub do sądu właściwego według miejsca zamieszkania powoda (uprawnionego).

Dane do pozwu
W pozwie określamy sąd, do którego go kierujemy. Wskazujemy imię i nazwisko, adres powoda i pozwanego, a w przypadku jeśli występuje się jako przedstawiciel ustawowy na rzecz dzieci, także dane dziecka. Możliwe jest też złożenie wniosku o ustanowienie z urzędu profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego).

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia
Składając pozew alimentacyjny powód ma prawo złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Udzielenie zabezpieczenia obowiązuje do czasu wydania wyroku i jego uprawomocnienia się. Dotyczy to pozwu tak o alimenty, jak i rozwodowego.

Opłaty
Pozwy alimentacyjne są zwolnione od kosztów.

Klauzula wykonalności
Po zapadnięciu orzeczenia zasądzającego alimenty z urzędu sąd nadaje temu orzeczeniu klauzulę wykonalności i doręcza wierzycielowi. Dopiero orzeczenie z nadaną klauzulą daje uprawnienie złożenia go do komornika celem wszczęcia egzekucji. Gdyby sąd z urzędu nie przesłał orzeczenia (tytułu wykonawczego) należy zwrócić się po nie do sądu. Należy zwrócić uwagę, aby nie doprowadzić do utraty orzeczenia z klauzulą wykonalności (tzn. tytułu wykonawczego) albowiem uzyskanie go ponowne wiąże się z dużymi trudnościami.

cz.info.pl; źródło: KRK