Jak pomóc dziecku mówić NIE używkom

Rady dla rodziców dzieci w różnym wieku. Przedstawiamy 10 sugestii, które możesz zrobić, aby zwiększyć szanse na to, aby nastolatek nie bał się powiedzieć używkom „NIE”.

1. Bądź dobrym słuchaczem. Upewnij swoje dziecko, że może czuć się komfortowo, kiedy przynosi ci swoje problemy albo o coś pyta.

2. Nie bój się rozmawiać na drażliwe tematy. Dzieci muszą wiedzieć, że mogą na tobie polegać, jeżeli chodzi o uzyskanie pewnych informacji.

 

3. Bądź dobrym wzorem. Twoje nawyki oraz nastawienie do palenia tytoniu, picia alkoholu oraz stosowania innych używek wywierają duży wpływ na twoje dziecko.

4. Bądź uczciwy w swoich poglądach. Udzielaj jasnych informacji, kiedy rozmawiasz o używkach z innymi dziećmi, wtedy twoje dziecko będzie wiedziało, czego oczekujesz również od niego.

5. Bądź obyty w mediach. Czytaj gazety, oglądaj TV, oglądaj razem ze swoim dzieckiem filmy i porównujcie wizerunek świata kreowany przez media z rzeczywistością.

6. Bądź pomocny. Ucz swoje dziecko, jak dawać sobie radę ze stresem w zdrowy sposób, jak szukanie pomocy u zaufanych dorosłych, zajmowanie się swoim hobby.

7. Bądź pozytywny. Podkreślaj to, co twoje dziecko robi dobrze, nie skupiaj się na tym, co mu nie wychodzi.

8. Bądź świadomy. Dowiedz się, jakich przyjaciół ma twoje dziecko (oraz jakich mają członków rodziny) i bądź świadomy, jakie jest ich nastawienie do używek: alkoholu, narkotyków i innych.

9. Bądź szczery. Pomóż swojemu dziecku zrozumieć, że nie musi sięgać po zakazane rzeczy, aby poczuć akceptację rówieśników oraz, że prawdziwi przyjaciele, nie wywierają presji, aby używać tytoniu, alkoholu, narkotyków.

10. Bądź największym fanem swojego nastolatka. Dzieci potrzebują bezwarunkowej miłości i wsparcia, zarówno w dobrych, jak i gorszych dniach, aby zapanować nad stresem, oprzeć się presji grupy, dobrze funkcjonować na co dzień.


Opracowała: Katarzyna Brol, cz.info.pl, na podstawie artykułu Laury Broadwell, Cosmopolitan