Jak wygrać z przeziębieniem?

Katar, ból gardła, głowy.... wszyscy dobrze to znamy. Z takimi objawami nie chodzimy do lekarza mimo, że czasami bywają bardzo dokuczliwe. W domowych apteczkach pełno jest specyfików i lekarstw na przeziębienia jednak zamiast faszerować się lekami lepiej wypróbować sprawdzone domowe przepisy na walkę z przeziębieniem.

Dreszcze i gorączka
Zimne okłady na czoło oraz kark
Przykładaj je na 15 minut – po tym czasie gorączka się obniży i ustąpi ból głowy. Możesz do tego wykorzystać ręcznik zmoczony w zimnej wodzie (co 5 minut zanurzaj go i dokładnie wykręcaj) lub lodowy kompres (do torebki foliowej wsyp kostki lodu, a następnie owiń ją bawełnianą ściereczką)

Chłodząca kąpiel
Wieczorem, najlepiej tuż przed snem, na 10-15 minut zanurz się w wannie z letnią wodą. By kąpiel była skuteczna, jej temperatura powinna być niższa tylko o 2°C od ciepłoty ciała, a zatem jeżeli masz 38°C, termometr włożony do wody ma wskazywać nie mniej niż 36°C.

Ból gardła

Roztwory z sody
Roztwory, którymi możemy płukać gardło, są środkiem pierwszego reagowania - zmniejszą przekrwienie śluzówki, odkażą, szybko złagodzą ból i nieprzyjemne pieczenie. Do szklanki z letnią wodą wsyp łyżkę stołową soli i płucz gardło kilka razy dziennie.

Mleko z masłem i miodem
Do gorącego mleka dodać łyżkę masła i miodu. Taki napój należy pić gdy jest gorący. Łagodzi ból gardła. Dla osób lubiących czosnek: do takiego napoju można dodać jeszcze rozgnieciony ząbek czosnku.

Kaszel
Syrop z cebuli
2 duże cebule obrać, pokroić w plasterki, warstwami układać w słoiku przesypując cukrem (lub miodem), można też dodać kilka posiekanych ząbków czosnku. Po kilku godzinach syrop można zlać. Podawać kilka razy dziennie łyżkę. Syrop można przechowywać w lodówce 1-2 dni.

Katar
Miska, ręcznik, zioła i gorąca woda
Do miski wsyp garść rumianku, zalej gorącą wodą. Naczynie postaw na stole, narzuć na głowę ręcznik, nachyl się nad miską i wdychaj przez kilka minut aromatyczną parę zarówno nosem, jak i ustami. Para rozszerzy naczynia krwionośne i spowoduje zwiększony dopływ krwi do błon śluzowych objętych stanem zapalnym. Nasili także produkcję śluzu, wraz z którym możemy pozbyć się drobnoustrojów.

Chusteczki nasączone olejkami
W sklepie zielarskim kup aromatyczne olejki: miętowy (o działaniu przeciwbakteryjnym), eukaliptusowy (rozrzedzi wydzielinę) i goździkowy (ma właściwości lekko znieczulające). Kilkoma kroplami olejków nasącz chusteczkę, po czym przykładając ją do nosa, wdychaj co jakiś czas intensywny zapach. Taki zabieg powinien rozrzedzić wydzielinę i spowodować jej łatwiejsze usunięcie z nosa.

Katarzyna Kwiecień, cz.info.pl