XI Święto Ciulimu-Czulentu

Festiwal kultury polskiej i żydowskiej „Święto Ciulimu - Czulentu” jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce.

Festiwal „Święto Ciulimu - Czulentu” ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

W ramach tego festiwalu prezentowana jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, tradycje, potrawy, a także regionalna kultura polska przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Unikatową wartością tego festiwalu jest uczestniczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.

„Święto Ciulimu – Czulentu” organizowane od 2003 r. w Lelowie, jest spotkaniem dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. Inicjatorem święta był Wójt Gminy Lelów Jerzy Szydłowski oraz rabin Simcha Krakowski, główny organizator przyjazdu chasydów do Lelowa na grób Cadyka Dawida Bidermana.

Impreza rozrosła się tak, że ma obecnie zasięg ogólnokrajowy, a nawet międzynarodowy. W święcie uczestniczy zarówno społeczność gminy Lelów i gmin okolicznych, jak i znaczna liczba turystów przyjeżdżających na tę imprezę z całego kraju. Uczestnikami tego święta są także chasydzi z Izraela i innych krajów, którzy są związani z naszą miejscowością poprzez postać cadyka Dawida Bidermana pochowanego w Lelowie. Wszyscy zgromadzeni w tych dniach próbują być razem i cieszyć się zgodnie z mądrością chasydzką, że „ radość jest zdolnością człowieka do ciągłego odradzania się”.

„XI Święto Ciulimu – Czulentu” odbyło się  w dniach 16-18 sierpnia. Rozpoczęła je 16 sierpnia projekcja filmu „Wypełnić pustkę” - reż. Rama Burshtein (Izrael 2012). 17 sierpnia - w dniu polskim - na scenie wystąpiły zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, Dziecięcej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lelowa, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz Ewa Ostrowska z wiązanką polskich piosenek. Dzień Polski zakończył wystep zespołu „BRAThANKI”.

Dzień Żydowski 18 sierpnia rozpoczęło uroczyste zapalenie menory. Na scenie wystąpili: zespół z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, zespół klezmerski „NeoKlez” oraz Magda Brudzińska z zespołem. Imprezie towarzyszyły: warsztaty tańca żydowskiego, wystawa fotograficzna Krzysztofa Krzemińskiego „W drodze”, wystawy plastyczne: Ilony Kotaszewskiej „Wycinanka żydowska” i Jacka Frąckiewicza „Malarstwo”.

Reportaż z poprzedniego Święta wraz z przepisami na m.in. „gęsie pipki” obejrzycie i przeczytacie TUTAJ

cz.info.pl, foto (1-20) Zbigniew Tromczyński, (21-60) Zbyszek Milka

{gallery}00_fotorelacje/ciulim-2013-id-9352:61:41:0:0:jquery_slimbox:Galleria{/gallery}