Questing szansą rozwoju turystyki miejskiej

Pod tym hasłem przez trzy dni ponad 800 przedszkolaków, uczniów podstawówek i szkół średnich bawiło się i uczyło w centrum miasta, rozwiązując podczas marszu questingowe łamigłówki. Akcję zorganizowała Częstochowska Organizacja Turystyczna w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Od wtorku do czwartku uczestnicy zbierali się na placu Biegańskiego, skąd wyruszali na trasę pełną zagadek obejmujących dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe oraz atrakcje turystyczne miasta. Pierwszego dnia najmłodsze grupy powitał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który zachęcał dzieci do poznawania własnego miasta i jego skarbów.

Na początek proste zadania, aczkolwiek będące doskonałą lekcją edukacji regionalnej dla dzieci. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Mamy questingi, można sobie je pobrać i we własnym zakresie uczestniczyć w odkrywaniu Częstochowy – mówiła Paula Wypych, szefująca CzOT.

Questingi zostały przygotowane w 3 różnych wersjach – zaawansowany – „Śladami Częstochowskich Żydów”, średni – „Pozostałości przeszłości” oraz łatwy kierowany głównie do grup przedszkolnych – „Odkrywaj Częstochowę od najmłodszych lat”. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, więc liczba uczestników z zaplanowanych 400 została podwojona.

Questing polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, po których wędruje odkrywca, kierując się wierszowanymi informacjami w formie łamigłówek. Każdy uczestnik zabawy na początku otrzymuje broszurę z trasą „questingową”, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami, rozwiązując słowno-matematyczne zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc, do których chce go zaprowadzić organizator.

Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób można stać się uczestnikiem fascynującej przygody oraz odkrywcą tajemnic Częstochowy. Dzięki oryginalnej narracji, uczestnik questu w turystyczną przygodę angażuje emocje, identyfikuje się z miastem i zapamiętuje informacje dotyczące miejsca, w które zaprowadzi go quest. Uczestnicy mają szansę poszerzyć wiedzę na temat Częstochowy, jego historii, legend oraz anegdot.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa