Jubileuszowa 10. edycja Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie

Mamy już wyniki, wiemy, jak zadania będą realizowane w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta podsumowano 10. edycję Budżetu Obywatelskiego. W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, Agnieszka Grabińska - naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej, Agata Wierny – kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka oraz Justyna Weingricht z Wydziału Polityki Społecznej.

- Z głosowania wynika, że mamy empatycznych i dojrzałych mieszkańców, którzy z jednej strony współczują losowi zwierząt, tych słabszych i potrzebujących, a z drugiej mamy dbających o kulturę i infrastrukturę sportową. Postanowili oni wspólne publiczne pieniądze zainwestować w takie projekty, jak doposażenie bibliotek i obiektów sportowych. Cieszę się z tych wyników. Po przeanalizowaniu frekwencji okazało się, że znów Kiedrzyn jest jej liderem - komentował prezydent Częstochowy.

- Mieszkanki i mieszkańcy chcą brać udział w życiu miasta, chcą mieć wpływ na to, jak nasze miasto wygląda i się zmienia, o czym świadczy frekwencja większa niż w ubiegłym roku. Wyniki pokazują ogromną mądrość i wrażliwość osób głosujących - mówiła kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka.

Pomoc dla zwierząt przebywających w Częstochowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Nie kupuj – adoptuj”, Zakup książek i doposażenia dla bibliotek w Śródmieściu, Zaplecze szatniowe dla młodych sportowców, Zimą LODOWISKO, Latem ROLKOWISKO!! - m.in. na takie pomysły postawiło 24 054 głosujących. Ich decyzją do realizacji w przyszłym roku zostanie skierowane w sumie 140 pomysłów.

Głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie odbyło się między 7 a 21 września. W całości odbywało się na przeznaczonej do tego platformie online.

W tym roku można było wybierać spośród 519 zgłoszonych projektów zadań. W głosowaniu wzięło udział ponad 24 tys. osób, które zdecydowały o tym, że w przyszłym roku zostaną zrealizowane 5 ogólnomiejskich projektów i 135 dzielnicowych.

Do tej pory w Częstochowie wykonano łącznie już ponad 800 zadań z Budżetu Obywatelskiego na łączną kwotę ponad 80 milionów zł. Cieszy szczególnie zwycięstwo pomysłów z obszaru sportu, kultury i ekologii.

Gratulacje dla mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Kiedrzyn za najaktywniejszy udział w głosowaniu!

Wśród ciekawszych zadań z dzielnic są m.in.:
- Szkolny Film Festiwal - seans na wielkim ekranie!
- Budowa parku linowego,
- Poszukiwanie siatkarskich talentów,
- Kwietne łąki.

Przegłosowano dużo zadań „koncertowych” oraz tych związanych z sadzeniem drzew, czyli „Częstochowa na zielonym szlaku”. W dzielnicach też pamiętano o zwierzakach – ponownie z BO zostanie sfinansowana darmowa kastracja i sterylizacja psów i kotów.

Warto zaznaczyć, że za największą aktywność reguły BO przewidują „bonus” dla danej dzielnicy – w postaci niewykorzystanych pieniędzy zarówno ogólnomiejskich, jak i puli dzielnicowych. Tym razem taki dodatek przypadnie wspomnianemu Kiedrzynowi – jest to 41 846 zł, przeznaczone dodatkowo na zadania dzielnicowe za frekwencję 25,31%.

WYNIKI - tabela

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa