Setna rocznica urodzin Ludmiły Marjańskiej

XVII Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej im. Ludmiły Marjańskiej oraz Konkurs Ortograficzny „Epickie kobiety Słowackiego” to projekty, które zostały wpisane w obchody 100. rocznicy urodzin poetki i tłumaczki, absolwentki I LO im. J. Słowackiego.

24 października w murach Liceum odbyły się przesłuchania konkursowe. W recytatorskich zmaganiach wzięli uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Tego samego dnia, w formie eliminacji szkolnych, na terenie częstochowskich szkół podstawowych w klasach VII i VIII został przeprowadzony konkurs ortograficzny. Wzięło w nim udział 737 uczniów z 21 szkół. Autorką tekstu dyktanda jest Natalia Kasprzyk, doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Do etapu finałowego, który odbędzie się 22 listopada br. w I LO, zostanie zakwalifikowanych 50 uczestników etapu szkolnego z najwyższą punktacją.

Podsumowanie projektów związanych z obchodami 100. rocznicy urodzin Ludmiły Marjańskiej odbędzie się w grudniu podczas uroczystej gali.

Organizatorami obu konkursów są: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz I LO im. J. Słowackiego.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa