Zasłużonym Polsce – pamięć Częstochowy

Okres przed i po 1 listopada to czas wspominania tych, których już nie ma. Zawsze o tej porze roku przedstawiciele władz samorządowych – w tym Miasta Częstochowy – odwiedzają miejsca pamięci i żołnierskie groby.

W tym roku delegacje samorządów wspólnie uczciły pamięć zasłużonych pochowanych na częstochowskich nekropoliach w czwartek, 26 października. Organizacją uroczystości zajął się Urząd Miasta.

W imieniu samorządowych władz Częstochowy mogiły i miejsca pamięci odwiedził zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak. Razem z nim zrobiły to delegacje powiatu częstochowskiego oraz województwa śląskiego – z wicewojewodą Robertem Magdziarzem na czele. Towarzyszyli im przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych – Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Poległych żołnierzy i inne zasłużone dla naszego kraju postacie wspominał ks. Stanisław Rospondek – kapelan środowisk kombatanckich. Składanie kwiatów i zapalanie zniczy odbywało się w asyście funkcjonariuszy częstochowskiej Straży Miejskiej.

Najpierw delegacje udały się na Cmentarz Kule. Oddano tam hołd żołnierzom poległym w walkach z hitlerowskimi agresorami we wrześniu 1939 roku, Januszowi Kochanowskiemu – Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który zginał w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, a także braciom Remigiuszowi i Stefanowi Niekraszom. Ten pierwszy był żołnierzem Legionów walczącym o polskość Lwowa, a poległym na Polesiu w walkach z bolszewikami; drugi zginął w III Powstaniu Śląskim. Uczczono też pamięć żołnierki AK, więźniarki Ravensbrück i łagrów Aurelii Woźnickiej, represjonowanej przez stalinowskie władze także już po wojnie.

Na Cmentarzu św. Rocha złożono wieńce i zapalono znicze na kwaterze 17 powstańców śląskich z 1921 roku. Ostatnim punktem kameralnych uroczystości była aleja Sienkiewicza – z Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa