Zajęcia edukacyjne „Drużyna Inki” w Przystanku Historia IPN w Częstochowie

28 listopada 2023 r. w godz. 9.00 do 15.00 w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, przy al. Najświętszej Maryi Panny 52, odbędą się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1 szkół ponadpodstawowych w ramach projektu „Drużyna Inki“.

Zajęcia, które trwają około 60 minut, podzielone są na dwie części: w pierwszej, historycznej, młodzież zapoznaje się z historią Danuty Siedzikówny „Inki” oraz jej rodziny. Druga część, również nawiązująca do historii sanitariuszki Armii Krajowej, to teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Celem projektu „Drużyna Inki” jest przybliżenie życiorysu sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie RKO. Całość jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie: Co w dzisiejszych czasach oznacza sformułowanie „zachować się jak trzeba” w kontekście moralnego obowiązku reagowania na krzywdę ludzką.

Wykład nawiązuje również do obywatelskiej postawy niesienia pomocy oraz ma za zadanie uwrażliwić młodzież na problem obojętności wobec zjawiska hejtu i wykluczenia, dla którego punktem wyjścia jest pojęcie szacunku wobec każdego człowieka.

cz.info.pl; źródło: IPN