Złota Maska dla „Kandyda”

Przedstawienie „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w reżyserii Rafała Szumskiego otrzymało jedną z głównych nagród teatralnych przyznawanych od lat w województwie śląskim.

W poniedziałkowy wieczór 27 listopada w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się uroczysta gala podczas której ogłoszono, że spektaklem roku jest częstochowski „Kandyd”. Zdeklasował on tym samym „Faraona” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i „Poskromienie złośnicy” Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Jury obradowało nad 59 spektaklami realizowanymi przez 21 producentów. Pod uwagę brano wyłącznie te przedstawienia, których premiery odbyły się w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

Przypomnijmy, „Kandyd, czyli optymizm” miał premierę 8 stycznia 2022 r. Reżyser Rafał Szumski sięgnął po przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego i adaptację sceniczną opracowaną przed laty przez Macieja Wojtyszko i Krzysztofa Orzechowskiego. Na scenie można było zobaczyć: Adama Machalicę (Kandyd), Hannę Zbyryt (Kunegunda), Antoniego Rota (Pangloss), Waldemara Cudzika (Marcin), Adama Hutyrę (Baron), Małgorzatę Marciniak (Baronowa), Macieja Półtoraka (Brat Kunegundy), Sylwię Oksiutę-Warmus (Pakita) oraz Bartosza Kopcia (Kakambo). Gościnnie w przedstawieniu wystąpili także Ilia Piątek, Natan Wywiał i Mateusz Mazurkiewicz ze Studia Aktorskiego Mała Rolka w Częstochowie.

Ostatnie Złote Maski częstochowscy artyści odebrali w 2014 r. i 2015 r. Pierwszym nagrodzonym był Michał Kula – w kategorii aktorskiej – za dwie role: Szmuela Sprola w spektaklu „Sprzedawcy gumek” w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego oraz Grabarza w „Hamlecie" w reżyserii André Hübnera-Ochodlo, drugim - Włodzimierz Kuca – doceniony w kategorii „nagroda specjalna” – za reżyserię, choreografię i scenografię spektaklu „Orfeusz” oraz za autorską koncepcję Częstochowskiego Teatru Tańca.

Za rok rozdanie nagród może odbyć się w Częstochowie. Do niedawna tradycją bowiem było, że kolejną galę organizuje teatr, który otrzymał statuetkę za najlepszy spektakl w roku poprzednim. W dwóch ostatnich edycjach organizatorzy odeszli jednak od tej zasady.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa