Powstał film dokumentalny o Gnaszynie

Szymon Domański to twórca filmu dokumentalnego „Stacja Gnaszyn”, w którym zadaje pytania dotyczące dzielnicy, w jakiej mieszka od urodzenia. Jaka jest historia i co się działo w miejscu, w którym teraz stoi jego dom?

Film Szymona Domańskiego to efekt kilkuletniej pracy, zbierania informacji, badania materiałów archiwalnych i licznych rozmów z mieszkańcami Gnaszyna, którzy zgodzili podzielić się swoimi wspomnieniami. Ważną częścią tego projektu był głos starszych osób, które pisały historię tego miejsca.

Czynnikiem i bezpośrednią inspiracją, które zmotywowały Szymona Domańskiego do nagrania „Stacji Gnaszyn” początkowo były hałdy ziemi usypane w pobliżu jego domu. Jak podaje autor, dotarło do niego, że obecność tak ogromnych nasypów musiała być związana ze znacznie rozleglejszą historią. Filmowe hałdy zostały poszerzone o inne ważne kwestie w historii dzielnicy.

Prace nad filmem rozpoczęły się w 2020 roku i choć początkowo zaplanowane były tylko na kilka miesięcy, ale w miarę pozyskiwania coraz to nowszych materiałów i historii dla Domańskiego stało się wiadome, że projekt będzie poruszał więcej zagadnień, niż przypuszczał. Nie sposób było nie wspomnieć o Kalinie Jędrusik, czasach okupacji niemieckiej, budowie kolei, kopalni rudy żelaza, fabryce tapet czy zakładach ceramicznych.

Premierowy pokaz filmu odbył się w gnaszyńskiej SP nr 11 im. Marii Dąbrowskiej i zebrał sporą widownię, w tym wielu mieszkańców i mieszkanek dzielnicy.

Kolejny pokaz filmu zaplanowany jest na poniedziałek 24 czerwca w DKF Rumcajs.

Na zdjęciu Szymon Domański.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa