Młodzież z Humania i Kamieńca Podolskiego w Częstochowie

...czyli z dwóch miast w Ukrainie, z którymi nasze miasto współpracuje nie od wczoraj. Organizację całego pobytu ogarnęli niezastąpieni częstochowscy nauczyciele i dyrekcje szkół.

Grupa uczennic i uczniów z obu miast – wraz ze swoimi opiekunami – spędziła w Częstochowie tydzień: między 17 i 24 czerwca. Przyjechali na zaproszenie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, jego zastępcy Łukasza Pabisia oraz naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego.

W szczelnie wypełnionym programie były i wypady na Jurę, i oglądanie tego, co w samym mieście trzeba zobaczyć, i rekreacja, a nade wszystko – bardzo dużo integracji. Goście zobaczyli ruiny zamków w Olsztynie, Bobolicach, Mirowie. Po Jurze chodzili też na piechotę, zajrzeli do jaskini, odwiedzili Jura Park w Biskupicach. Oglądali zagrodę i skansen wsi polskiej ,,Stefanówka”; ugościli ich też strażacy z OSP w Szarlejce.

W samej Częstochowie czekała na nich przechadzka po klasztorze czy zwiedzanie wystaw w Ratuszu, Muzeum Kresowym i Muzeum Rud Żelaza. Łaskawa aura pozwoliła im zobaczyć, jak fajnie jest w Parku Lisiniec – na rowerach wodnych czy pikniku. Skorzystali też z zajęć w aquaparku, w centrum sportowym Scout i Fabryce Badmintona. Był też czas na przejście się ,,Alejami”, Bulwarami nad Wartą i przez Stary Rynek.

Młodzież z partnerskich szkół – częstochowskich i ukraińskich – miała okazję integrować się przy konkursach i turniejach wiedzy czy grach planszowych i miejskich. Nagrywała też filmy o szkole i dzielnicy, przeprowadzała rozmowy z mieszkańcami, przygotowywała materiał do multimedialnej prezentacji niejako podsumowującej całe przedsięwzięcie.

19 czerwca w Ratuszu goście ze Wschodu spotkali się z przedstawicielami samorządowych władz i miejskiego Wydziału Edukacji. Była m.in. wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Iżyńska, a kresowe środowiska reprezentował Adam Kiwacki – prezes lokalnego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Podsumowano wydarzenie pod hasłem „W imię wolności”, które zainaugurowało miejski projekt „Nasze Małe Ojczyzny”, poświęcony edukacji regionalnej partnerskich szkół uczestniczących w wymianie międzynarodowej. Wspólnie z gośćmi z Humania i Kamieńca Podolskiego wystąpiła częstochowska młodzież.

W projekcie ze strony Częstochowy wzięło udział aż 14 placówek – Miejskie Przedszkola nr 6, 8, 37, Szkoły Podstawowe nr 11, 21, 24, 42, 48, 49, 50, 52, a wśród ponadpodstawowych – Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Samochodowych i V LO im. Adama Mickiewicza. Żeby cały pobyt przebiegł gładko i zgodnie z planem dopilnowali – wraz ze swoimi nauczycielami – dyrektorzy: Beata Janus-Lewczyńska z SP nr 49, Beata Kawecka z MP nr 8 i Mariusz Zawada z zespołu szkół „Kochanowskiego”.

Zarówno Humań jak i Kamieniec Podolski bardzo silnie związane są z historią Polski. Humań był np. istotnym ośrodkiem edukacji Polaków na wschodnim Podolu w zaborze rosyjskim – z tego miasta wyszło sporo inteligencji: wojskowi, literaci, naukowcy, dziennikarze czy prawnicy. Kamieniec Podolski w kulturze i dziejach Polski ma wręcz legendarny status – także za sprawą jego roli w ostatniej części sienkiewiczowskiej „Trylogii”. Zamek w Kamieńcu Podolskim do dziś pozostaje niezwykłym przykładem sztuki warownej, łączącej potężne umocnienia z krajobrazem.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa