V Festiwal Bajki

W tym roku w dniach 18 – 21 września już po raz piąty Biblioteka Publiczna w Częstochowie organizuje Festiwal Bajki. Od lat projekt promuje czytelnictwo wśród wszystkich grup wiekowych uwzględniając ich preferencje i możliwości czytelnicze.

Festiwal Bajki zainauguruje wykład dla pedagogów i rodziców, który poprowadzi Agnieszka Karp-Szymańska, założycielka i prezeska Fundacji Czas Dzieci, pomysłodawczyni i realizatorka Literackiego Ostrego Dyżuru oraz festiwalu literatury dziecięcej. Opowie o roli książki w kształtowaniu przyszłego uczestnika kultury.

Pierwszego dnia festiwalu odbędą się także warsztaty sztuki opowiadania, podczas których uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, jak zachęcić dzieci do dzielenia się wrażeniami z tego, co przeczytały. Poprowadzą je członkowie Stowarzyszenia Grupa Studnia O., początek godz. 12.00. Pierwszy dzień festiwalowych wrażeń zakończy wręczenie nagród w konkursach literackim i plastycznym.

W czwartek, 19 września, w programie znajdą się dwa autorskie spotkania z pisarkami – Renatą Piątkowską, autorką ponad dwudziestu książek dla dzieci (m.in. „Szczęście śpi na lewym boku” czy „Z przysłowiami za pan brat”) oraz Ewą Nowak, specjalizującą się w literaturze dla młodzieży, mającą na swoim koncie takie pozycje jak „Yellow Bahama w prążki” czy „Wszystko tylko nie mięta”.

Piątek, 20 września, będzie dla młodych czytelniczek i czytelników okazją na spotkanie z Joanną Olech, autorką kultowej ,,Dynastii Miziołków” oraz laureatką m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a także Agnieszką Frączek, upowszechniającą w książkach dla najmłodszych poprawną polszczyznę, także autorką książek logopedycznych.

V Festiwal Bajki zakończy się w sobotę, 21 września, Literackim Piknikiem w Parku Staszica. W programie m.in. występ członków Stowarzyszenia Grupa Studnia O. oraz spotkanie autorskie z Andrzejem M. Grabowskim – autorem telewizyjnych programów dla dzieci, książek oraz piosenek i scenariuszy filmowych, takich jak „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”. W programie ponadto animacje i zabawy dla dzieci powadzone przez Teatr Jednej Miny oraz zajęcia plastyczne dla całych rodzin.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizatorem festiwalu jest Biblioteka Publiczna im. W. Biegańskiego. Tegoroczna edycja Festiwalu Bajki została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Program V Festiwalu Bajki

18 września
Biblioteka Główna, Aleja Najświętszej Maryi Panny 22
- godz. 10:00-11:30 - wykład Agnieszki Karp-Szymańskiej o roli książki w kształtowaniu przyszłego uczestnika kultury.
- godz. 12:00-14:00 - warsztaty dla dorosłych o sztuce opowiadania prowadzone przez artystów ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. - Agnieszkę Aysen- Kaim, Jarka Kaczmarka
- godz. 17:00-18:00 - rozwiązanie konkursów: literackiego na opowiadanie o bibliotece i plastycznego „Żabka czyta", rozdanie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej

19 września
- godz. 17:00, Filia nr 8, ul. Księżycowa 2 - spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską
- godz. 17:00, Filia nr 6, ul. Orkana 56 A - spotkanie autorskie z Ewą Nowak

20 września
- godz. 17:00 - Filia nr 2, ul. Orlik-Ruckemanna 35/37 - spotkanie autorskie z Joanną Olech
- godz. 17:00 - Filia nr 14, ul. Norwida 17/21 - spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

21 września - Literacki Piknik w Parku S. Staszica
- godz. 11:00-12:30 - występ opowiadaczy ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. - Agnieszka Aysen-Kaim, Jarek Kaczmarek, Sebastian Wielądek
- godz. 12:30-13:30 - spotkanie autorskie z Andrzejem M. Grabowskim
- godz. 13:30-16:30 - animacje i zabawy dla dzieci prowadzone przez Teatr Jednej Miny
- godz. 15:00-16:30 - zajęcia plastyczne dla całych rodzin prowadzone przez Karolinę Chmielecką-Makles
- godz. 16:30 - zakończenie Literackiego pikniku

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa/Biblioteka Publiczna