Dziś Dzień Babci, jutro Dziadka!

Dziś obchodzimy Dzień Babci, a zaraz po nim Dzień Dziadka. To nieoficjalne święto mające na celu uhonorowanie wszystkich babć i dziadków.

W ten dzień, tradycyjnie wnukowie i wnuczki składają swoim babciom i dziadkom życzenia, obdarowują je kwiatami, laurkami i prezentami. Najlepszym jednak prezentem dla naszych babć i dziadków będzie z pewnością wspólnie spędzony czas.

Dzień Babci, choć może wydawać się już wiekową tradycją, został ustanowiony stosunkowo niedawno, ponieważ w drugiej połowie XX wieku.

W Polsce pomysł powstania święta w Polsce pojawił się w tygodniku "Kobieta i Życie" w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować "Express Poznański". W roku 1966 również "Express Wieczorny" ogłosił dzień 21 stycznia dniem babci. Do popularyzacji święta przyczynił się również poznański występ wiekowej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która 21 stycznia 1965 roku obchodziła 85 urodziny i publicznie przyjęła z tej okazji życzenia w „Dniu Babci”. Ostatecznie święto ustanowiono w 1966 roku. W Stanach Zjednoczonych podobny dzień został zatwierdzony przez Kongres w 1978 roku.

Dzień Babci to jedno z najbardziej ciepłych i rodzinnych świąt. Dla wielu osób babcia to osoba wyjątkowa, obdarzająca wnuczęta szczerą miłością, zawsze służąca radą i pomocą. Z tego powodu babcie cieszą się wielkim szacunkiem. W Polsce Dzień Babci celebruje się nie tylko w domach, ale również w szkołach i innych instytucjach, gdzie odbywają się uroczyste akademie z wierszami i piosenkami z udziałem najmłodszych. Małe dzieci często przygotowują dla ukochanych babć laurki, a starsze obdarowują je drobnymi prezentami.

Dzień Babci łączy się w naturalny sposób z Dniem Dziadka, przypadającym na 22 stycznia.
W krajach anglosaskich Dzień Dziadka i Dzień Babci są obchodzone łącznie – w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie świętuje się National Grandparents Day (Narodowy Dzień Dziadków). W Ameryce dzień ten wypada we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, natomiast w Anglii w pierwszą niedzielę października. Od 2009 roku analogiczne wspólne święto Babci i Dziadka celebruje się również w Rosji. We Francji Dzień Babci i Dziadka przypada na pierwszą niedzielę marca, a we Włoszech święto to zostało ustalone na 2 października, a więc w dzień katolickiego Święta Aniołów Stróżów. W Holandii jest to okazja ruchoma.

W Polsce Dzień Dziadka upowszechnił się stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku. Święto to wprowadzono później niż Dzień Babci, ale niewątpliwie to właśnie Dzień Babci stanowił dla niego bezpośrednią inspirację. Moda na to święto przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Obecnie okazja ta jest równie popularna jak Dzień Babci, dziadek to bowiem osoba obdarzana powszechnie szacunkiem i miłością. Wnuczęta pamiętają o swoich dziadziusiach, obdarzają ich upominkami, kwiatami i laurkami. Co ciekawe, w praktyce święto to bardzo często obchodzone jest łącznie z Dniem Babci, a więc podobnie jak w krajach anglosaskich.

Interesująca tradycja związana z tą okazją istnieje w USA, gdzie dzieci śpiewają specjalnie przygotowaną na ten czas „Piosenkę dla Babci i Dziadka” i wręczają dziadkom niezapominajki na znak przywiązania i miłości. W Polsce, podobnie jak przy innych ważnych okazjach, w przedszkolach, szkołach, ośrodkach kultury przygotowywane są specjalne akademie i uroczystości.

Ze względu na polską tradycję szczególnej troski o groby bliskich, Dzień Dziadka jest też okazją do odwiedzenia cmentarzy i zapalenia lampki w dowód pamięci na grobach naszych pradziadków lub nieżyjących już dziadków.

cz.info.pl