Bańki miłości po raz szósty

25 kwietnia Plac Biegańskiego opanowały bańki miłości. Akcja organizowana była po raz szósty z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.

Kolejna edycja akcji odbyła się w ramach Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa i została włączona do Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Podczas spotkania na placu przed Ratuszem uczestnicy wspólnie puszczali bańki mydlane, symbolizujące miłość (która wznosi ludzi tak, jak wznoszą się same bańki i która może być równie łatwo przerwana na skutek alienacji rodzicielskiej).

Organizatorami happeningu pod patronatem Prezydenta Częstochowy były Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Częstochowie, Ośrodek Wychowawczo-Rewalidacyjny dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Polskiego Związku Niewidomych. Partnerem happeningu był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Alienacja rodzicielska to przemoc emocjonalna wobec dziecka i drugiego rodzica, manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów dziecka z drugim rodzicem oraz inne negatywne działania, prowadzące do niszczenia ich wzajemnych relacji. Może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania. Często stosowana jest przez głównego opiekuna w szkodliwych działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica. Jej negatywne efekty dla relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem mogą być różne, o różnym stopniu nasilenia i nie da się ich przedstawić w postaci jednoznacznego syndromu lub zespołu np. poddawane alienacji rodzicielskiej dziecko może odrzucać i oczerniać drugiego rodzica lub być agresywne wobec alienatora czy nawet uciec od niego do drugiego rodzica.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa