200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego

19 października, obchodzić będziemy 200-lecie śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w nurtach Elstery. Był jednym z największych wodzów w naszych dziejach.

W 200. rocznicę bohaterskiej śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w Bitwie Narodów pod Lipskiem Prezydent RP Bronisław Komorowski uczci pamięć wielkiego polskiego wodza i żołnierza.

W sobotę obchody rocznicowe rozpoczną się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie o godz. 10.00 Bronisław Komorowski otworzy wystawę „Usque ad finem. Książę Józef Poniatowski w Bitwie Narodów pod Lipskiem”.

Celem ekspozycji jest przypomnienie postaci naczelnego wodza armii Księstwa Warszawskiego.

Książę Józef Poniatowski w polskiej tradycji patriotycznej i historycznej jest symbolem honoru, męstwa, odwagi i fantazji w działaniu, a jednocześnie poczucia odpowiedzialności za państwo oraz naród, szczególnie tych walczących o wolność Polski w XIX wieku, a także podczas I i II wojny światowej.

Dziś często zapomina się, że był jednym z największych polskich wodzów. Kampania 1809 r. przeciw Austrii była jedyną od początków XVII w. do dziś, którą własnymi siłami Polacy wygrali. Znawcy twierdzą, że strategiem ks. Józef był co najmniej tej klasy co hetman Stefan Czarniecki, a lepszym niż Tadeusz Kościuszko.

O godz. 11.00 Prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec pod pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. W uroczystości wezmą też udział uczniowie i poczty sztandarowe szkół noszących imię księcia.

Dziś od zmierzchu na fasadzie Pałacu Prezydenckiego będzie można oglądać okolicznościową iluminację upamiętniającą 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. Iluminacja będzie wyświetlana do godzin porannych 21 października.

Śmierć księcia Poniatowskiego w 1813 r. przyczyniła się do narodzin jego wielkiej legendy. Jako bohater narodowy stał się symbolem wierności i honoru, ideałem dla wielu pokoleń Polaków, szczególnie tych walczących o wolność Polski w XIX wieku, a także podczas I i II wojny światowej.

cz.info.pl; źródło: prezydent.pl