Tablica upamiętniająca konspiracyjną drukarnię

W ramach obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 74. rocznicy utworzenia Szarych Szeregów 27 września przy ul. św. Jadwigi 129 odsłonięto tablicę upamiętniającą konspiracyjną drukarnię, działającą w tym miejscu, w okresie okupacji hitlerowskiej.

74 lata temu stał tu rodzinny dom, który okazał się prawdziwym punktem oporu. W tajnej drukarni aktywnie działały Matylda Plucińska i jej córki: Weronika, Władysława i Zofia. Wszystkie uczestniczyły w pracach redakcyjnych i kolportowaniu pisma „Alarm”. Dzięki bohaterskiej postawie kobiet nawet odkrycie we wrześniu 1943 r. przez Niemców tajnej drukarni, zakończone aresztowaniem Plucińskich, nie pozwoliło okupantom złamać odnalezionych podczas rewizji szyfrów.

- Dziś żyjemy już w innej Polsce - mówił podczas odsłonięcia tablicy Przemysław Koperski, zastępca prezydenta Częstochowy. - W kraju wolnym, suwerennym i  demokratycznym. Naszym obowiązkiem jest jednak pamiętać o bolesnej historii i wyjątkowych postawach mieszkańców Częstochowy.

To ich poświęcenie pozwala nam dziś stać tutaj i cieszyć się tą wolnością. Niech życie i działalność rodziny Plucińskich będą dla nas wszystkich przykładem niezłomności i odwagi w obliczu zagrożenia.

Dom przy ul. św. Jadwigi był także miejscem nasłuchu radiowego Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu częstochowskiego, służył za schronienie i punkt kontaktowy.

Matylda z Wajrychów Plucińska i jej córki oprócz aktywnej działalności konspiracyjnej w drukarni opiekowały się rannym Sewerynem Marciniakiem (pseud. "Jarża"), postrzelonym przez Niemców w 1942 roku na Rynku Wieluńskim, utrzymywały też stały kontakt z jasnogórskim klasztorem.
W 1943 roku, po odkryciu przez Niemców tajnej drukarni kobiety aresztowano. Matylda Plucińska zmarła krótko po zatrzymaniu, jej córki zginęły w KL Auschwitz między listopadem a grudniem 1943 roku.

W uroczystości przy ul. św. Jadwigi wziął udział m.in. Wacław Wydrychiewicz - inicjator powstania tablicy, świadkowie wydarzeń sprzed ponad 70 lat i radna Elżbieta Kunicka. Tablicę poświecił kapelan Hufca ZHP w Częstochowie ks. Grzegorz Paszka, a tło historyczne przybliżył Juliusz Sętowski - kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

cz.info.pl; źródło: Biuro Prasowe UM