Masz pamiątki z początków hip-hopu w częstochowie?

Może zechcesz je udostępnić na potrzeby wystawy podczas festiwalu Frytka OFF? Miasto chce nią przypomnieć, jak rodził się tu hip-hop. Wystawę przygotowują Muzeum Częstochowskie oraz Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta. Będzie imprezą towarzyszącą tegorocznej edycji festiwalu Frytka OFF.

Organizatorzy chcą opowiedzieć tą wystawą o narodzinach kultury hip-hopowej w Częstochowie i bardzo liczą na wsparcie lokalnych fanek i fanów tej muzyki. Poszukiwane są wszelkie pamiątki i artefakty związane z tamtym środowiskiem, tworzącym na przełomie wieków rap, bity, graffiti czy tańczącym breakdance. Mogą to być fotografie, plakaty, bilety z koncertów, filmy, płyty, kasety, demówki, niepublikowane nagrania, stary sprzęt dj’ski, zeszyty z wersami itp.

Ekspozycja pokaże moment narodzin częstochowskiego hip-hopu jako zjawiska kulturowego i społecznego. Lata 90. w Polsce były intensywne i pełne paradoksów; patrząc na nie z perspektywy czasu można zaryzykować twierdzenie, że jedną z najlepszych kronik tamtego okresu był właśnie wykuwający się wtedy hip-hop. Śledząc początki naszego rapu, graffiti, dj'ingu i breakdance’u, można dowiedzieć się wiele o tym, jak faktycznie wyglądał przełom systemowy oraz czym żyło wówczas młode pokolenie.

Częstochowa na przełomie wieków była ważnym ośrodkiem hip-hopowym w Polsce, dlatego planowana wystawa ma ambicje przypomnieć lokalnych pionierów tego ruchu i rozpocząć dyskusję o ich faktycznym wkładzie w kulturalny dorobek miasta.

Każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstającej wystawy, może do 6 marca napisać na adresy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo zadzwonić pod numer 34 37 07 466.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa