Rozpoczęły się szczepienia

W niedzielę, 27 grudnia rozpoczęły się w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, szczepienia przeciw COVID-19. Pierwsza partia szczepionek dotarła także do Częstochowy. Od razu rozpoczęto szczepienia osób z grupy „zero”, czyli pracowników służby zdrowia.
 
Do szczepień przeciw COVID-19 przygotowane są na razie tzw. szpitale węzłowe. W Częstochowie są to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce i Miejski Szpital Zespolony na Zawodziu. Pierwszą osobą, którą zaszczepiono w WSS był dyrektor tej placówki, a w MSZ – jeden z lekarzy.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. To pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Na tym etapie szczepienia są prowadzone łącznie w 73 szpitalach w całym kraju. Do wykorzystania jest zaledwie 10 tysięcy dawek.
 
W poniedziałek, 28 grudnia do kraju przyleciało 300 tysięcy dawek i rozpoczęła się ich dystrybucja. Już wkrótce mają one trafić do ponad 250 kolejnych szpitali.
 
Rząd zapowiada, że wkrótce na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie opublikowana mapka z punktami pobrań i szczepień w całej Polsce z wygodną wyszukiwarką.
 
Serwis rządowy podaje, że proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie już w połowie stycznia 2021 r. Procedura ma być prosta i bezpieczna.
 
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
 
Poszczególne jej etapy to:
1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach:
gov.pl/szczepimysie
gov.pl/koronawirus
Narodowy Program Szczepień

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa