Co dalej z rondem 4. czerwca?

20 stycznia 2014 roku radni Marcin Maranda i Jerzy Zając zaproponowali upamiętnienie przez Częstochowę pierwszych wolnych wyborów parlamentarne w Polsce z dnia 4. czerwca 1989 roku.

Radni wnioskowali o nadanie nowemu rondu u zbiegu ulic: Warszawskiej i Mirowskiej oraz Placu Daszyńskiego imienia „Ronda 4 Czerwca". O interpelacji radnych pisaliśmy TUTAJ

Do redakcji wpłynęło kolejne pismo radnych w tej sprawie. Tekst listu otwartego radnych poniżej.

Częstochowa  26 czerwca 2014 roku

Radni:
Jerzy Zając
Marcin Maranda

Pan
Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent
Miasta Częstochowy

LIST OTWARTY
W SPRAWIE NADANIA IMIENIA „4 CZERWCA 1989 ROKU”
JEDNEMU Z ROND W CZĘSTOCHOWIE

Wyrażamy głębokie zdziwienie Pańską postawą w stosunku do propozycji nadania jednemu miejsc w Częstochowie imienia „4 czerwca 1989 roku”. Wobec wielu podobnych inicjatyw zrealizowanych już w całym kraju,  upamiętniających pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej, Pańska obojętność wydaje się nam niestosowna.

Mamy prawo tak twierdzić, ponieważ do dzisiaj nie wpłynął do Rady Miasta projekt uchwały w tej sprawie. Mało tego, jako autorzy tej inicjatywy nie zostaliśmy przez Pana poinformowani o przyczynach takiego stanu rzeczy, co jest nie do przyjęcia nie tylko w kontekście formalno-prawnym, ale także w kategoriach szeroko rozumianej współpracy z radnymi, którą zawsze Pan deklarował.

Chcemy przypomnieć fragment Pańskiej wypowiedzi zamieszczoną w dodatku specjalnym tygodnika regionalnego 7 Dni nr 22(524) 04.06.-11.06. 2014r., cyt.: ”Święto Wolności – jak najprawdopodobniej dla większości Polaków i częstochowian – jest dla mnie dniem wyjątkowym.”

i dalej: ”4 czerwca 1989 roku zapoczątkował proces, którego efektem były wolne wybory, wolny rynek, powstanie samorządu lokalnego, podróżowanie po Europie bez paszportu, wolność prasy, słowa.”

Panie Prezydencie, czy ważny jest ten dzień i zasługuje na upamiętnienie, czy też nie jest wart upamiętnienia?

Pańska postawa jest dla nas niezrozumiała, tym bardziej że pozytywną opinię w tej sprawie wydał Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich. Na posiedzeniu w dniu 4 marca 2014 roku zaopiniował pozytywnie propozycję nadania nazwy rondu zlokalizowanemu w Dzielnicy Północ (u zbiegu ulic: Pileckiego, Narcyzowej oraz św. Brata Alberta). Zespół zdecydował również o opracowaniu projektu uchwały w przedłożonej sprawie, który zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Kolegium Prezydenta Miasta Częstochowy.

Apelujemy do Pana o natychmiastowe przedłożenie Radzie Miasta Częstochowy projektu uchwały o nadaniu rondu u zbiegu ul. Pileckiego, ul. Narcyzowej oraz ul. św. Brata Alberta imienia „4 czerwca 1989 roku”. Przychylenie się do naszej prośby będzie symbolicznym upamiętnieniem pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po II wojnie światowej. W tym roku przypadła 25. rocznica tego wydarzenia. Wydarzenia, które odmieniło oblicze Polski i miało decydujący wpływ na historię Europy. Dzięki zaangażowaniu tysięcy ludzi Polska odzyskała wolność, powołano pierwszy niekomunistyczny rząd, odrodził się prawdziwy samorząd – odmienił się los naszej Ojczyzny i życie indywidualne Polaków. Upamiętnienie wydarzeń 4 czerwca to także przypomnienie, że Polacy potrafią się porozumieć i działać razem.

Mamy nadzieję, że Pan Prezydent nie zlekceważy naszej prośby, co będzie wyraźnym sygnałem, że nie jest Panu obojętna pamięć historyczna o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski.

Gdyby tak się stało będziemy zmuszeni przygotować i przedłożyć Radzie Miasta Częstochowy własny projekt uchwały.

Radni Miasta Częstochowy
Jerzy Zając
Marcin Maranda

cz.info.pl; źródło:MM