Tajemnice lelowskich chasydów

Zbigniew Burda zaprasza do sali Ośrodka Promocji Kultury na wystawę fotografii „Tajemnice lelowskich chasydów”, nawiązującą do kolejnej rocznicy likwidacji w październiku 1942 roku częstochowskiego.

Prezentowana obecnie wystawa „Tajemnice lelowskich chasydów” jest już 19 indywidualną wystawą fotograficzną tego autora.

Pokazuje w niej swoje zdjęcia reportażowe z ostatnich kilku lat, które zrobił chasydom, przyjeżdżającym na przełomie stycznia – lutego każdego roku do podczęstochowskiego Lelowa. Modlą się na grobie swojego ukochanego cadyka Davida Bidermana.

- Patrzyłem na to wszystko – pisze Zbigniew Burda - co działo się wokół mnie i wydawało mi się, że jestem w jakimś innym świecie, w którym czas nie istnieje i nie ma wpływu na rzeczywistość. To było cudowne przeżycie, jakby przejście przez lustro na drugą stronę. Była już późna noc, gdy wróciłem do domu. Kiedy już próbowałem zasnąć, kłębiły się jeszcze w moich myślach nie tak odległe wspomnienia twarzy chasydów, płomienie świec i te mistyczne śpiewy. Może za rok znów je usłyszę. Muszę jednak pamiętać, że nikomu nie udaje się od razu otworzyć „…drzwi do królestwa chasydów. Są one zamknięte na łańcuch, który tworzą długie cierpienia fizyczne i duchowe". (J. Langer). I o tym nie wolno zapominać.

Zbigniew Burda jest fotografikiem związanym z Częstochową. Stale współpracuje z Filharmonią Częstochowską oraz z innymi ośrodkami kultury, starając się być świadkiem ważniejszych wydarzeń artystycznych. Realizuje w ten sposób ideę zatrzymania i zapisania danego czasu, specjalizując się przy tym w fotografii muzycznej, pejzażu miejskim oraz reportażu. Ma na swoim koncie 15 wystaw zbiorowych (Lelów k/Częstochowy „Tańczący z Bogiem” – 2010) oraz 18 indywidualnych („In Memoriam Krzysztof Pośpiech” – Częstochowa – 2011) oraz tegoroczne  („Twarze jazzu” – Iława – sierpień  2014, „Festiwal Hubermana na fotografiach Zbigniewa Burdy” – Częstochowa - październik 2014 ). Zainteresowanie muzyczne w tym i jazzem, przejawia się również w innej sferze – opracowywaniu okładek do płyt CD, m.in. Adama Makowicza  oraz płyty zespołu Five O’Clock Orchestra „Suita Nowoorleańska”. Innym obszarem działalności autora jest współpraca w przygotowaniu publikacji książkowych i albumowych. Przykładami niech będą albumy „Benedykt XVI w obiektywie częstochowskich fotoreporterów” oraz „Szlak Reszków”, opowiadający rodzeństwie Jana, Edwarda i Józefiny Reszków.

Wernisaż odbędzie się 23 października o godz. 18. Wstęp wolny.

cz.info.pl; źródło: OPK „Gaude Mater”

tgl 728x90