Dwa razy o poezji w Ośrodku Promocji Kultury

Debiutująca „Listami do patomorfologa” Justyna Tomska opowie o swoim pisaniu wieczorem 30 września. Z kolei Dominik Bielicki – nagrodzony m.in. Nagrodą Literacką Gdynia – będzie gościem OPK dzień później, 1 października.

Na wieczór z twórczością poetycką Justyny Tomskiej OPK zaprasza w czwartek, 30 września, o godz. 18.30.

„List do patomorfologa” to debiutancki tom poetycki Tomskiej. Autorka mierzy się w nim z odchodzeniem rodziców – właściwie dwoma rodzajami odchodzenia. Jedno jest dokonane i zostawia autorkę z listą spraw do załatwienia; drugie – odbywa się stopniowo, nie chce się dopełnić, co staje się szczególnie dotkliwe…

Filozofka, pisarka i doktorka psychologii Mira Marcinów na autorskiej stronie Justyny Tomskiej pod adresem https://justynatomska.com/ pisze o debiucie poetki tak: Zachwycające migawki o śmierciach, ale przede wszystkim o najintensywniejszych doznaniach tego, że się jest. „List do patomorfologa” odsyła nas do własnej historii. Konfrontuje z doświadczeniami, których nie chcemy lub nie potrafimy nazwać. Za to Justyna Tomska robi to świetnie.

Justyna Tomska jest poetką, dziennikarką, scenarzystką teatralną, autorką tomu rozmów z ludźmi kultury „Okiem pacjenta”. W 2020 roku zdobyła I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Młodej Poezji. Jest laureatką konkursu im. Anny Świrszczyńskiej – Książkowy Debiut Poetycki (2019) oraz 41. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej (2020).

Kolejną poetycką propozycją tego tygodnia w OPK będzie spotkanie z Dominikiem Bielickim – Ośrodek zaprasza na nie w najbliższy piątek, 1 października, o godz. 19.00.

W 2008 roku Dominik Bielicki wydał książkę poetycką „Gruba tańczy”, a kolejną – „Pawilony” – niemal dekadę później, w 2017 roku. Za ten pierwszy tom autor został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2009 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2008. Z kolei za drugi zbiór przypadła mu Nagroda Literacka Gdynia 2018 w kategorii „poezja”.

Dziennikarz, krytyk i bloger Wojciech Szot o tomie „Pawilony” napisał: Bielicki jest poetą narracyjnym, opisującym konkretne zdarzenia, miejsca i ludzi, opowiadającym ich historie w poetyckiej formie. To jeszcze nie czyni rewolucji, ale podejmowane tematy – wykluczenia, marginalizacji, odtrącenia przez nową Polskę dziesiątek ludzi (i przedmiotów, jak tytułowe pawilony) w udanej formie poetyckiej to coś nowego. Jest Bielicki poetą z zacięciem publicystycznym i interwencyjnym, krytycznym nie wobec poezji i języka, a wobec historii i sposobów jej pisania. Trochę tak jakby Piketty i Woś umieli w poezję.

Wstęp na oba spotkania jest bezpłatny. W Ośrodku Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1 obowiązują określone zasady sanitarne – ich szczegóły można znaleźć na podstronie „Wytyczne dla odwiedzających” na stronie OPK TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

tgl 728x90