Pamiętajmy o aktorach – oni pamiętają o nas

Zespoły teatralne znalazły się w zupełnie nieznanej im dotąd sytuacji. Nie można wystawiać spektakli – teatr, jakim go znamy, przestał nagle funkcjonować. Aktorki i aktorzy, także w Częstochowie, nie siedzą jednak z założonymi rękami. Zespół Teatru im. A. Mickiewicza stara się utrzymać więź z publicznością pomimo epidemii. A pomysłów mu nie brakuje.

Niemożność organizowania wszelkich zgromadzeń uderza bardzo dotkliwie w całą kulturę, ale chyba najbardziej w artystów sceny –  wokalistów, muzyków, twórców kabaretowych. I w świat aktorski. To sytuacja bez precedensu – nawet w czasie wojny teatry pozostawały bowiem otwarte, choć nie bez pewnych ograniczeń. W obliczu całkowitego braku możliwości prezentowania się publiczności na żywej scenie, wiele polskich instytucji teatralnych przeniosło swoją działalność do internetu. Aktorki i aktorzy, przyzwyczajeni do stałego obcowania z odbiorcami, czują potrzebę podtrzymania z nimi stałego kontaktu, mimo wymuszonych pandemią warunków.

Nie inaczej jest z ekipą częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, która na stronie teatr-mickiewicza.pl pisze m.in.: Z powodu epidemii, dostosowując się do odgórnych zaleceń, musieliśmy odwołać szereg wydarzeń, lecz mimo wszystko staramy się, by Teatr nadal był bliżej Was. To wirtualna bliskość, ale chcemy nadać jej ciepły i pozytywny wymiar. Artyści korzystają więc – na tyle, na ile w ich profesji jest to możliwe – z przestrzeni wirtualnej. Na profilu częstochowskiego teatru na Facebooku na bieżąco dodają nowe treści, dzielą się wspomnieniami ze sceny i czekają na moment, kiedy publiczność wreszcie będzie mogła powrócić do teatru takiego, jaki znaliśmy przed pandemią.  

I tak niestrudzona – i znana nie tylko jako aktorka, ale także społeczniczka – Sylwia Oksiuta-Warmus zainicjowała w sieci pomysł pod hasłem „Teatr Domowy – Mamo! Tato! Damy radę!” Artystka jest znana w Częstochowie z tego, że angażuje się m.in. w pomoc osobom w kryzysie bezdomności, osobom walczącym z nowotworami czy potrzebującym dzieciom. Tym razem daje się poznać jako autorka twórczego pomysłu na kwarantannę i czas „dystansu społecznego” dla całych rodzin. Do współpracy namówiła Mirosławę Truchtę-Nowicką – plastyczkę, oraz Małgorzatę Wójcik –  autorkę książek dla dzieci. Wszystkie trzy namawiają do… tworzenia rodzinnych teatrów domowych, które nie tylko umożliwią wspólnie, pożytecznie i kreatywnie spędzić czas w czterech ścianach, ale być może przy okazji pomogą odkryć nieujawnione wcześniej talenty aktorskie bądź plastyczne. Najważniejsze ma być jednak spędzenie czasu kwarantanny wspólnie z najbliższymi. Dzięki inicjatywie Sylwii Oksiuty-Warmus częstochowskie rodziny tworzyły już m.in. maski teatralne, kukiełki i pacynki z... najprostszych sprzętów domowego użytku, a to jeszcze nie wszystkie pomysły czekające na wykorzystanie. Akcję można śledzić na bieżąco na Facebooku, a także na specjalnym kanale częstochowskiej aktorki w serwisie YouTubie. Artystka zamierza kontynuować ją do końca kryzysu związanego z koronawirusem. Na swoim kanale planuje też opublikować zapisy przedstawień, którym patronowała bądź które powstały z jej inicjatywy – jak „Wystawieni” (z udziałem mężczyzn w kryzysie bezdomności) czy „RakoTwórczość” (z opowieściami pacjentek i pacjentów hospicjum onkologicznego).  
   
Jak jeszcze ekipa Teatru im. A. Mickiewicza daje o sobie znać publiczności w tym skrajnie nietypowym, trudnym czasie? Na Facebooku miejskiej sceny znajdziemy m.in. po mistrzowsku czytane w odcinkach przez Teresę Dzielską opowiadanie „Polanki w czasach zarazy”, napisane przez Aleksandrę Tyl… w kwarantannie. Teresa Dzielska czyta także fragmenty „Królowej śniegu” Hansa Christiana Andersena – i nie ma tu przypadku: wszak właśnie ta aktorka gra tytułową rolę w najnowszym spektaklu częstochowskiego Teatru na motywach baśni słynnego Duńczyka. Spektaklu, który ledwie zdążył mieć swoją premierę, a już jego kolejne przedstawienia na czas nieokreślony zdjął z afisza... koronawirus.

Na publicznej grupie „Aktorzy poezją w wirusa” bardzo lubiany i ceniony Michał Kula czyta m.in. utwory Jana Grzegorczyka.

Na profilu Teatru znajdziemy też wspominki z plenerowych występów – m.in. fragmenty spektaklu „Pod niebem Paryża” z placu Biegańskiego i z podczęstochowskiego Olsztyna. A aktorska ekipa z gmachu przy ul. Kilińskiego zawsze chętnie pojawiała się poza teatralnymi murami, jak choćby podczas organizowanego szereg lat przez miasto cyklu kulturalnego „Aleje – tu się dzieje!”. Agnieszka Łopacka zaprasza jeszcze na miniwarsztaty z dykcji, a z okołoteatralnymi zagadkami – które też się pojawiają – najlepiej poradzą sobie z kolei pewnie bieglejsi teatromani i teatromanki...

Dopóki znowu nie zobaczymy na żywo kolejnych przedstawień na deskach Teatru im. A. Mickiewicza, zaglądajmy więc na profil facebooka Teatru.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa, foto: Piotr Dłubak

tgl 728x90