V Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2023

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników miejskiego szkicowania już od godz. 10.00 do Muzeum Częstochowskiego (Ratusz) na jubileuszową edycję Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2023.

Miłośnicy USk będą mogli malować, rysować, szkicować widoki z ratuszowej wieży oraz te, dostrzeżone z perspektywy Placu W. Biegańskiego.

Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości.

Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporterskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.

Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk.

Pierwszy meeting USk w Częstochowie odbył się pod egidą Grupy artystycznej ATINA, Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i Stowarzyszenia Yes, I can w 2018 roku; kolejny – Grupy artystycznej ATINA, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i Stowarzysza Yes, I can (wystawa w Galerii ZWIASTUN) w 2019 roku. Organizatorami spotkania i wystaw USk w roku 2021 na III meetingu USk w Częstochowie byli: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie - Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21.

Prace w duchu urban sketchers będą prezentowane na międzynarodowej wystawie rysunkowej „Wokół ratusza” w Muzeum Częstochowskim – Ratusz tego samego dnia o godz. 15.00 (wernisaż)
Kontakt z organizatorem i komisarzem: Anita Grobelak 603 36 32 18

Tegoroczne spotkanie odbędzie się w centrum Częstochowy i jego organizatorami są:
Grupa artystyczna ATINA,
Muzeum Częstochowskie - Ratusz,
Grupa Urban Sketchers Poland.

cz.info.pl; źródło: Grupa artystyczna ATINA/Muzeum Częstochowskie

tgl 728x90