Ptaki w ogrodzie mówią o pogodzie

W ostatni weekend stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza wszystkich do wspólnego Zimowego Ptakoliczenia. Ptaki można będzie liczyć indywidualnie lub razem z innymi podczas ponad 60 wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP.

W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od stopnia znajomości ptaków, które będzie można liczyć nawet bez wychodzenia z domu, podglądając przez okno ptaki przylatujące do ogrodu lub do karmnika. W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na obserwacje jedną godzinę. Wyniki, w postaci maksymalnej liczby osobników danego gatunku widzianych naraz (metoda pozwalająca uniknąć wielokrotnego liczenia tej samej sikory czy wróbla)

należy przekazać do OTOP na specjalnej Karcie Obserwacji, od 24.01 dostępnej na www.otop.org.pl

Osoby prowadzące obserwacje samodzielnie mogą skorzystać z merytorycznej pomocy, jaką jest dostępny na stronie OTOP krótki przewodnik po najczęściej spotykanych gatunkach. Warto wybrać się na jedną z kilkudziesięciu wycieczek, które w całej Polsce będą prowadzili wolontariusze OTOP, chętnie dzielący się swoją wiedzą.

W Częstochowie wszystkich zainteresowanych wspólnym liczeniem zapraszamy na wycieczki!

26 Stycznia Sobota
Miejscowość: Częstochowa
Zbiórka: 09:00, Parking pod Tesco ul. Drogowców 43
Opis: Wycieczka będzie prowadzić lewym brzegiem rzeki Warty wzdłuż terenów zalewowych  oraz starorzeczy. Startujemy na wysokości marketu "Tesco" wycieczka zakończy się w Mirowie. Ze względu na prawdopodobne  zmienne warunki pogodowe oraz porę roku należy zabrać solidne ciepłe obuwie oraz odpowiedni ubiór  (proszę o unikanie kolorów  jaskrawych) Proszę również o zabranie lornetek.
Czy trzeba potwierdzać obecność: tak
Przewodnik: Marcin Borowik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 604065570

27 Stycznia Niedziela
Miejscowość: Częstochowa
Zbiórka: 8:30, Centrum Handlowe Promenada
Opis: Wycieczka rozpoczniemy od obserwacji ptaków będących w pobliżu karmnika znajdującego się przy promenadzie Czesława Niemiena. Deptakiem Promenada dojdziemy do Lasku Aniołowskiego, w którym idąc wzdłuż głwonej ścieżki będziemy obserwować ptaki.
Czy trzeba potwierdzać obecność: nie
Przewodnik: Marcin Borowik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 604065570


Ornitolodzy podkreślają, że regularne liczenie ptaków, nawet wyłącznie w swoim ogrodzie, na podwórku czy na osiedlu, pozwala śledzić zmiany, które coraz szybciej zachodzą w otaczającym nas świecie.  Jeszcze kilka dekad temu niemal wszystkie łabędzie nieme odlatywały na zimę do Europy Zachodniej i Południowej, dzisiaj coraz częściej zimujące stada tych ptaków spotyka się na miejskich stawach czy odcinkach rzek. – mówi Antoni Marczewski z OTOP, koordynator akcji. W tym roku Zimowe Ptakoliczenie poprzedza szczyt UE ws. budżetu. Politycy będą decydować m.in., czy przeznaczyć 20% unijnych środków na ochronę klimatu. Bez nacisku na polityków  i szybkich działań nie będziemy w stanie skutecznie łagodzić skutków zmian klimatycznych, takich jak powodzie, susze, nawałnice czy trąby powietrzne. Zmiany klimatu wpływają również na ptaki, co można zauważyć choćby poprzez coroczny udział w Zimowym Ptakoliczeniu – dodaje Marczewski.

Kontakt do przewodnika lokalnej wycieczki:
Marcin Borowik marcin. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 604-065-570
Lider Częstochowskiej Grupy OTOP

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)
to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

Po 20 latach istnienia OTOP to:
• Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody
• 174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem zagrożeń
• 159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem
• 2.500 nakładu kwartalnika “Ptaki”
• 800 wolontariuszy
• 2.000 członków
• 10.000 zadeklarowanych sympatyków
• 50.000 dzieci objętych programem edukacyjnym

Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl

cz.info.pl; źródło: OTOP, foto: Antoni Marczewski/OTOP