Duomalarstwo - praktyka poparta studiami

Studiować Malarstwo w AJD i zajmować się jednocześnie pracami konserwatorskimi w klasztorze jasnogórskim - połączenie tych działań to sztuka, która udała się Bożenie Chaber.

Dzisiaj już zadowolonej z życia i swoich dokonań absolwentki Wydziału Wychowania Artystycznego AJD. Teraz już Pani magister.

Bożena Chaber od wielu lat zajmuje się retuszem i rekonstrukcją malarstwa sztalugowego. W jej dorobku są prace wykonane przy wielu obrazach, ołtarzach i rzeźbach..

Kilka lat temu rozpoczęła studia na kierunku malarstwo w AJD, a od 2009 roku pracuje przy renowacji malowideł ściennych w Bazylice Jasnogórskiej.

Rekonstrukcja i retusz zniszczonych fresków było nowym doświadczeniem dającym możliwość zapoznania się z technikami malarstwa ściennego oraz współczesnymi metodami i materiałami konserwatorskimi. Praca, chociaż wymagająca wiele cierpliwości, daje jednocześnie wiele satysfakcji. Umożliwia kontakt z tym, co stworzyli ludzie setki lat temu i było podziwiane przez długie dekady.

- Konserwujemy freski Karola Dankwarta - tłumaczy Bożena Chaber. - Malowidła powstały w latach 1694-1695. Do naszych czasów doczekały już jednak w złym stanie. Wcześniej trzykrotnie konserwowane. Ostatnie prace były prowadzone w latach 70. XX wieku, a poprzednie na początku stulecia i wcześniej. Przywrócenie ich do dawnej świetności wymaga wiele uwagi, delikatności i precyzji. Każda postawiona kropka ma znaczenie. Stres wywołany odpowiedzialnością za efekt końcowy, to jeden z wielu aspektów trudnej pracy konserwatorskiej. Jednak kontakt z wybitnym dziełem i w tak niezwykłym miejscu rekompensuje włożony trud.

Ostatnie pięć lat Bożena Chaber spędziła na studiach malarskich w AJD. -Zawsze fascynowało mnie malarstwo, pragnęłam malować - wspomina z uśmiechem. - Dużo nauczyłam się na studiach i znacznie ulepszyłam swój warsztat. Studia umożliwiły mi dotarcie do wielu cennych informacji i umiejętności. Resztę trzeba wypracować samemu. Warto jednak!

Ukoronowaniem studiów była obrona pracy magisterskiej w pracowni prof. Jarosława Kweclicha. Promotor zasugerował studentce temat pracy magisterskiej. Ostatecznie dysertacja została zatytułowana: „Udział w realizacji zadania: Kompleksowe prace konserwatorskie wnętrza i wyposażenia Bazyliki Klasztoru Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie 2009-2012. Prace przy oczyszczaniu, impregnacji, retuszu i rekonstrukcji malowideł ściennych wykonanych przez Karola Dankwarta". Obrona zakończyła się sukcesem Bożena Chaber uzyskała piątkę z wyróżnieniem.

cz.info.pl; źródło: ajd