Zróbmy to razem! – II edycja

Rusza nowa edycja warsztatów międzypokoleniowych dla dziadków i wnucząt ZRÓBMY TO RAZEM! organizowanej przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie.

Rodzinny projekt edukacyjno – warsztatowy adresowany do dwóch pokoleń: dziadków i wnucząt (od 5 do 10 lat) został zainicjowany w 2011 r. wypełniając zamierzenie organizatorów - stworzenia warunków do wspólnego, rodzinnego działania twórczego, w wyniku którego powstać miało wspólne dzieło. W pierwszej edycji odbyło się sześć spotkań, każde z innym tematem i zadaniem twórczym.

Praca – zabawa sprzyjała zacieśnianiu więzi między najmłodszymi a seniorami, a spotkania przebiegały w ciepłej atmosferze.

Wobec dużego powodzenia tej idei organizator – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie oraz wspierający projekt finansowo Urząd Miasta Częstochowy, zadecydowały o wznowieniu warsztatów, które realizowane będą od czerwca do października 2012 r.

Program obejmuje dziesięć spotkań, warsztaty będą miały odrębne tematy, na każdych wykonana zostanie inna praca artystyczna. Warsztaty prowadzone będą przez profesjonalnych specjalistów od edukacji artystycznej oraz wolontariuszy. Organizatorzy zapewniają materiały do realizacji zadań, a udział w warsztatach kosztuje tylko 1,50 od osoby.

Warsztaty będą miały odrębne tematy, na każdych wykonana zostanie inna praca artystyczna. Warsztaty prowadzone będą przez profesjonalistki - specjalistki od edukacji artystycznej, asystować im będą wolontariuszki studentki Wydziału Wychowania Artystycznego.

Program warsztatów „Zróbmy to razem” przygotowała Maria Drzewiecka - nauczyciel akademicki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie autorka wielu projektów i akcji plastycznych dla dzieci i młodzieży.

Program - czerwiec - październik 2012 r.

sobota 16 czerwca 2012, godzina 11 – 13.30
Tiffany z dziadkami
Warsztat dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat
Podczas spotkania, dzięki współpracy pomiędzy starszymi i młodszymi uczestnikami zajęć powstaną małe witraże. Instruktorka wykorzysta w pracy technikę Tiffany'ego. Z kolorowych szkiełek owiniętych taśmą miedzianą, zlutowanych i popatynowanych powstaną oryginalne
i niepowtarzalne prace, które będą niezapomnianą pamiątką z zajęć.
Warsztat prowadzi:
Marta Kasprzyk -  absolwentka AJD w Częstochowie, pracuje w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Janowie jako instruktor w pracowni plastycznej. W 2007 roku stworzyła pracownię "Mała Ceramika”, w której zajmuje się przede wszystkim ceramiką, ale również witrażem, batikiem i grafiką warsztatową. Współpracuję z placówkami oświatowymi i poza oświatowymi
w całej Polsce organizując warsztaty dla dzieci i dorosłych.

piątek 6 lipca 2012 , godzina 11 – 13.30
Przypominajki
Warsztat dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat
Przypominajki służą  do przypinania ważnych karteczek, zdjęć, itp. Uczestnicy warsztatów zamienią zwykłe, drewniane spinacze w oryginalne użytkowe przedmioty z dekoracjami roślinnymi, zwierzęcymi, fragmentami architektury lub pejzażu.
Warsztat prowadzi:
Karolina Chmielecka-Makles – absolwentka AJD w Częstochowie (Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) i Uniwersytetu Śląskiego (Filologia francuska). Prowadzi pracownię plastyczną z językiem francuskim ,,Czerwone Jabłuszko”. Autorka licznych projektów artystycznych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

wtorek 10 lipca 2012 , godzina 11 – 13.30
Koralikowy zawrót głowy
Warsztat dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat
Celem warsztatów jest stworzenie unikatowej biżuterii z naturalnych materiałów – drewna, szklanych koralików, papieru, kokosa, muszli, metalu, tkanin bawełnianych, skórzanych, lnianych i wełnianych. Ozdoby będą miały profesjonalne zapięcia, zawieszki, łączenia elementów.
Warsztat prowadzi:
Izabela Kot - absolwentka edukacji plastycznej AJD. Prowadzi własną pracownię ,,kotydoroboty”. Interesuje się zagadnieniami takimi jak: biżuteria, recykling, ceramika, zabawkarstwo, linoryt, sztuka ludowa. Prowadziła warsztaty na Śląsku z dziećmi, dorosłymi, osobami niepełnosprawnymi i młodzieżą z wymiany międzynarodowej.

piątek 13 lipca 2012 , godzina 11 – 13.30
Tekturowe domki i zamki
Warsztat dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat
Na zajęciach powstanie tekturowy domek dla lalek - z jednej strony otwierany, można go przenosić dzięki poręcznemu uchwytowi. W domu dziadkowie i wnuczęta mogą kontynuować zajęcia ,,meblując” domek. Dla tych którzy lubią zamki proponujemy budowę małej średniowiecznej twierdzy z basztami i zwodzonym mostem.
Warsztat prowadzi: Izabela Kot

poniedziałek 16 lipca 2012 , godzina 11 – 13.30
Barwy Afryki
Warsztat dla dzieci w wieku od  5 do 10 lat
Hasłem przewodnim warsztatu będzie Afryka, jej kolorowa i interesująca kultura. Każdy
z uczestników będzie miał możliwość wykonania afrykańskiego naszyjnika i bransolety, spróbowania gry na bębnach, oraz upodobnienia się do masajskiego wojownika. Dopełnieniem warsztatu będą tańce i śpiew pełne spontaniczności i uśmiechu.
Warsztaty prowadzi:
Katarzyna Gorzelak- absolwentka edukacji artystycznej na AJD w Częstochowie.  Nauczyciel plastyki w Miejskim Przedszkolu nr 38 w Częstochowie prowadzący warsztaty w ramach projektu ,,Sztuka i Ziemia”; animator w Centrum Rozwoju Twórczego ,,Kangurek”. Twórca warsztatów artystycznych programu ,,Projektor”; trener Odysei Umysłów; współtwórca Areny Aktywności na OFF Festiwalu.

poniedziałek 27 sierpnia 2012 , godzina 11 – 13.30
Teatr seniora i małego aktora
Warsztat dla dzieci w wieku od  6 do 12 lat
Zabawa w teatr w teatrze. Uczestnicy dowiedzą się co to jest plastyka ruchu scenicznego, jak można interpretować tekst, dlaczego aktor musi mieć dobrą dykcję. Uczestnicy pod kierunkiem instruktorki wykonają małe, improwizowane etiudy sceniczne.   
Warsztat prowadzi:
Sylwia Oksiuta - aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz studia podyplomowe w Krakowskiej Szkole Filmu
i Komunikacji Audiowizualnej; Kurs Scenariuszowy. Od 2007 roku jest aktorką Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Chętnie pracuje z dziećmi i młodzieżą. W częstochowskim teatrze prowadzi warsztaty: teatr ożywionej formy, teatroterapię, teatr lalek. Od 2011 prowadzi zajęcia teatralne w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie.

wtorek 28 sierpnia 2012, godzina 11 - 13.30
Filcowe przywieszki
Warsztat dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat
Na zajęciach powstaną filcowe, zabawne przywieszki, breloczki i broszki. W pracy wykorzystany będzie kolorowy, sprasowany filc oraz aplikacje i nici.
Warsztaty prowadzi:
Edyta Cieślik – Moczek - artysta plastyk, nauczyciel dyplomowany, arteterapeutka, pracuje
w Szkole Podstawowej w Wąsoszu Górnym. Właścicielka prywatnego skansenu ,,Niebowo”. Autorka licznych projektów i akcji plastycznych, w tym warsztatów plastyczno - muzycznych na Biennale Sztuki Dziecka w Poznaniu

środa 29 sierpnia 2012, godzina 11 - 13.30
Folkowe koniki
Warsztat dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat
Uczestnicy zajęć wykonają dwie przestrzenne sylwetki koników z tektury, a następnie ozdobią je na wzór ludowych, drewnianych zabawek. Każda para koni zostanie połączona w zaprzęg drewnianymi kółeczkami.
Warsztat prowadzi: Edyta Cieślik – Moczek

sobota 22 września 2012, godzina 11 – 13.30
Mobile
Warsztat dla dzieci w wieku od  5 do 12 lat
Celem warsztatów jest stworzenie dekoracji, które mogą zdobić okno lub pokój. Mobile składa się z lekkiej, drewnianej konstrukcji i zawieszonych na sznureczkach elementów dekoracyjnych. Ich tematyka będzie wybrana indywidualnie przez uczestników warsztatów, np. mobile morskie, letnie, zabawki, zwierzęta, itp.
Warsztaty prowadzi: Karolina Chmielecka-Makles

sobota 6 października 2012, godzina 11 – 13.30
Dwóm tańczyć się zachciało
Warsztat dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat
Podczas zajęć uczestnicy będą śpiewać, tańczyć i ćwiczyć. Poznają zabawy, które będą mogli wykorzystać podczas wspólnie spędzanego czasu. Seniorzy poznają szereg ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie, poprawiających ogólną kondycję fizyczną. Dzieci będą poznawać nowe zabawy i cieszyć się czasem spędzonym z dziadkami. Zajęcia mają na celu poprawę kondycji i nastroju seniorów oraz rozładowanie energii dzieci i czerpanie radości
ze wspólnie spędzonego czasu.
Warsztaty prowadzi:
Katarzyna Łaskawiec – nauczyciel dyplomowany, arteterapeutka. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studia podyplomowe Terapia Pedagogiczna
z Arteterapią w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pracuje z dziećmi i młodzieżą od 1993 roku. Uczy wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum w Ostrówku, prowadzi drużynę siatkarską oraz naukę tańca nowoczesnego.

Organizator zapewnia wszystkie materiały potrzebne do prowadzenia warsztatów. Każdy przedmiot zrobiony podczas warsztatów przechodzi na własność wykonawcy.  Wiek dziecka podany przy opisie poszczególnych warsztatów to sugestia organizatora. W przypadku rodzeństwa możliwy jest udział także młodszych lub starszych dzieci. Decyzja należy do Państwa.

Opłata za udział w warsztacie: Osoba dorosła – 1,50 zł, Dziecko – 1,50 zł

Zapisy: W godz. 8.00 – 15.00, Miejska Galeria Sztuki Al. Najświętszej Maryi Panny 64, Częstochowa
Telefon : 34 324 60 57
Należy podać imię i nazwisko osoby dorosłej, telefon kontaktowy oraz imię i wiek dziecka. Ilość miejsc ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszenia.

Program warsztatów do pobrania:



 

cz.info.pl; źródło: mgs