Śniadanie Wielkanocne

W Polskim zwyczaju, rano rodzina zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu, ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami.

Śniadanie Wielkanocne po Staropolsku

Rozpoczyna się od jajka i ono z czasem stało się głównym znakiem wielkanocnej uroczystości, uczta zaś cała nosi nazwę "święconego". Starać się trzeba o rozpowszechnienie zwyczaju dzielenia się wspólnie z krewnymi, przyjaciółmi i znajomymi, gdy nas przez święta odwiedzą, święconem jajkiem wielkanocnem. Przy tej pięknej a wzniosłej ceremonii stosowną będzie powyższa przemowa:

Łaskawi Państwo! Dzieląc się jajkiem święconem z Wami ukochani moi, jedno życzenie niech wolno mi będzie wypowiedzieć; aby ta sama miłość i zgoda przyjacielska, jaka nas łączyła dotąd, pozostała i nadal węzłem łączącym nasze serca, abyśmy, jako w tej chwili dzielimy się wspólnem jajkiem święconem, dzielili się zawsze wspólnem weselem i radością i wspólnym smutkiem. A we wspólnej tej przyjaźni i miłości sąsiedzkiej daj nam Panie Boże doczekać przyszłej święconki.
W tej myśli życzę i wam Łaskawi Państwo i sobie: wesołego Alleluja! J.G. 1908 r

cz.info.pl