Koszyczek, serwetka, haft

Każda pora roku, każde święta, okazjonalne wydarzenia niosą ze sobą wiele niespodzianek, są czasem oczekiwania i radości. Po wielkich porządkach w domu i zagrodzie przychodzi czas na ozdabianie mieszkań, stołu i ścian. 

Cenne jest to co kupimy, lecz cenniejsze, drogie i ważne to co potrafimy zrobić sami.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie można podziwiać własnoręcznie wykonane prace.

Stefania Błaszczyk prezentuje serwetki wykonane haftem richelieu, zwanym haftem weneckim. Serwetki swój niepowtarzalny urok zawdzięczają różnorodnym motywom o ciekawych formach, tworząc misterną ażurową koronkę. Dzisiejsze czasy są bardzo życzliwe dla tej techniki haftu. Przeżywa on prawdziwy renesans. Niejedna pani domu poczytuje sobie za zaszczyt nakrycie stołu serwetą lub obrusem zdobionym haftem richelieu.  

Dorota Bolkowska z całą rodziną godzinami składa małe kolorowe karteczki, których nie wolno ciąć, kleić ani dodatkowo ozdabiać, aby stworzyć niepowtarzalne, urokliwe koszyczki zaliczane do sztuki orgiami. Popularność tej sztuki w ostatnim czasie niezmiernie wzrosła i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Barbara Nabiałek i Martyna Piecuch oraz Justynka Tomalska pasjonują się haftem krzyżykowym. Prace przez nie wykonane imitują malarstwo. W rzeczywistości jest to umiejętność posługiwania się igłą i nicią, doborem tkaniny i kolorów oraz określoną koncepcją artystyczną. Haft krzyżykowy jest odmianą sztuki, ponieważ dobór odpowiedniej kolorystyki nici oraz wielkość krzyżyka świadczy o kunszcie autora.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Gminnego Ośrodka Kultury oraz prezentacji własnej, artystycznej twórczości o różnej tematyce.

cz.info.pl, źródło: UMiG Olsztyn