„Bank Czasu Seniora”

„Zmień swój wolny czas na czas dzielony z innymi” - to myśl, która przyświeca projektowi socjalnemu „Bank Czasu Seniora”, realizowanemu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Podczas konferencji inaugurującej projekt dyrektor Ośrodka Barbara Mizera podkreśliła znaczenie projektu – „Seniorzy chcą czuć się potrzebni, Bank Czasu daje im t1ę możliwość”. Obecni na konferencji Przemysław Koperski wiceprezydent Częstochowy oraz Paweł Muratów naczelnik Wydziału Promocji Zatrudnienia i Spraw Społecznych UM Częstochowy przysłuchiwali się dyskusji, wrażając akceptację dla idei Banku Czasu Seniora.

Bank Czasu Seniora to grupa ludzi, którzy chcą nawzajem świadczyć sobie usługi. Jeżeli udzielamy pomocy członkowi banku, to każda godzina naszej pracy jest zapisywana na osobnym koncie, powiększając stan konta.

Możliwość wyboru wśród wielu usług, pozwala oczekiwać, że znajdzie się ktoś kto wyświadczy nam usługę, która będzie nam potrzebna. Do tej wymiany nie są potrzebne pieniądze, gdyż w banku czasu za nic się nie płaci.

Bank Czasu Seniora działa w prosty sposób: Każdy z członków proponuje innym swoje usługi, a w zamian korzysta z oferty wybranych osób z banku. Zawiązana w ten sposób współpraca niesie szereg korzyści, jest okazją do zawarcia nowych znajomości, integracji ze środowiskiem. Przykładem może być wymiana doświadczeń między emerytowaną nauczycielką języka polskiego, a uczniem szkoły gimnazjalnej. W zamian za pomoc w nauce,
młodzieniec może odwdzięczyć się pracami porządkowymi w ogrodzie.

Projekt powstał na bazie badań przeprowadzonych przez pracowników socjalnych z Rejonowego Zespołu Pomocy Społecznej nr 2 – Marię Czaj-Kobyłkiewicz, Mateusza Przepiórkowskiego, Joannę Polis oraz Ilonę Polis - wolontariusza. „Pomysł na formułę wolontariatu, w takiej akurat formie zrodził się z potrzeby. Musimy się przygotować, społeczeństwo starzeje się, dlatego w taki sposób wykonywana praca socjalna jest profilaktyką” – podkreślał koordynator projektu Ryszard Majer.

Uczestnikami konferencji byli także przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz osób starszych. „Moi pensjonariusze będą jednymi z pierwszych klientów Banku Czasu” powiedziała obecna na konferencji Joanna Tekiela kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej.

Aby zostać członkiem „Banku Czasu Seniora” należy skontaktować się z koordynatorem funkcjonującym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej telefonicznie pod numerem (34) 368-28-01 wew. 25 lub 0 605-343-609, aby umówić się na wstępną rozmowę. Siedzibą „Banku Czasu Seniora” jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie ul. Jasnogórska 34, pokój nr 5. Bankowe dyżury odbywają się w każdy poniedziałek od 8.00
do 13.00.

cz.info.pl, Anna Klim-Jaworska