Prezenty last minute, co znajdziemy pod choinką?

Już tylko kilka dni dzieli nas od Gwiazdki i tradycyjnego wręczania upominków.

Jak wynika z raportu Deloitte, w tym roku blisko połowa z nas chciałaby znaleźć pod choinką książki.

Jeśli jednak nie znamy ulubionych autorów naszych bliskich i chcemy uniknąć wręczania kolejnego swetra z reniferem w złym rozmiarze czy kompletu niepotrzebnych kosmetyków, możemy dać im coś, dzięki czemu samodzielnie zrealizują marzenia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez instytut ARC na zlecenie Avivy, prezenty finansowe przebijają się stopniowo do naszej świadomości jako rozsądna alternatywa dla „upominków na siłę”. Niemal co dziesiąty Polak wręcza je już nie tylko z okazji ślubu czy chrzcin, ale także jako podarunek od św. Mikołaja.

Najchętniej dawane i najchętniej przyjmowane
Mimo że sklepy kuszą świątecznymi ofertami już od początku listopada, co trzeci Polak decyduje się na zakup prezentów dopiero na tydzień przed Wigilią.[1] W pośpiechu często sięgamy po sztampowe, niezbyt trafne rozwiązania. Tymczasem każdy z nas chce, by podarek ucieszył obdarowanego. Jak wynika z raportu Deloitte, Świąteczne wydatki Polaków – zakupy racjonalne czy impulsywne? od kilku lat niezmiennie najchętniej znajdujemy pod choinką książki (46%). Nie dziwi zatem, że niewiele mniej osób (44%) deklaruje, że właśnie w księgarniach będzie poszukiwało upominków dla bliskich[2].

Upragnione i uniwersalne
Drugim najchętniej przyjmowanym prezentem są pieniądze, których życzy sobie aż 38% Polaków. Okazuje się też, że co czwarty z nas podaruje je na Wigilię w formie gotówki czy kart upominkowych[1]. Pieniądze są formą najbardziej uniwersalną, ale również najmniej spersonalizowaną i osobistą. Ofiarowując je pod choinkę trudno bowiem wykazać się znajomością zwyczajów i pasji drugiej osoby. Warto jednak pamiętać, że tradycyjna „koperta” nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem, a finansowy prezent można „opakować” na różne sposoby. Jest także jedną z najlepszych metod na ominięcie niezręcznej sytuacji przy choince, gdy okazuje się, że bliska osoba, niczym w „Dzienniku Bridget Jones”, zostaje obdarowana swetrem z reniferem.

Chętnie sięgamy po upominki finansowe
Jak wynika z badania przeprowadzonego na grupie ponad 1600 Polaków, choć produkty oszczędnościowe kojarzą się nam przede wszystkim z ważnymi, przełomowymi wydarzeniami jak ślub czy chrzest, okazuje się, że sięgamy po nie również w czasie świąt Bożego Narodzenia. – Tradycyjnie wręczamy je podczas wydarzeń przełomowych, rozpoczynających kolejny etap w życiu – mówi Marek Przybylski, ekspert Aviva Investors TFI. – Jak wynika jednak z naszego badania, prezenty finansowe są już obecne w naszej świadomości jeśli chodzi o święta spędzane w gronie najbliższej rodziny.

Okazuje się, że w nadchodzące święta Bożego Narodzenia tego typu upominki może podarować niemal co dziesiąty Polak. – Warto pamiętać, że końcówka roku to czas, w którym podejmujemy różnorodne postanowienia. Wiele z nich dotyczy właśnie kwestii finansowych. Prezent w formie produktu oszczędnościowego może być sposobem na pomoc do realizacji tych postanowień – wskazuje Marek Przybylski z Aviva Investors TFI.

Plastik zamiast gotówki
Możemy sięgnąć również po karty przedpłacone, by uniknąć przekazywania bliskim gotówki. Ich największą zaletą jest to, że mogą być zasilone dowolną kwotą, a osoba obdarowana będzie mogła ją wydać w każdym sklepie akceptującym płatności kartami, a nie tylko w jednej sieci, jak ma to miejsce w przypadku kart podarunkowych. Co więcej, karta nie przestanie działać, gdy skończą się wpłacone na nią pieniądze. Można ją wielokrotnie doładowywać np. za każdym razem gdy będziemy wysyłali dziecko na kolonie czy wycieczkę szkolną. – Dzięki takiemu prezentowi młodzi ludzie w bezpieczny sposób oswoją się z produktami bankowymi. Za pomocą karty mogą wydać tylko tyle pieniędzy, ile zostało na nią przelane. Nie jest ona powiązana z kontem osobistym, dzięki czemu nawet w przypadku kradzieży, inne środki rodzica pozostaną bezpieczne. Trzeba jednak dodać, że coraz trudniej jest znaleźć taką kartę. Większość banków w ostatnim czasie wycofała je z oferty i obecnie znajdziemy je tylko w Banku Millennium i ING Banku Śląskim – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Pozostało naprawdę niewiele czasu, by zdobyć wymarzone prezenty dla bliskich. W czasie poszukiwań warto rozważyć skorzystanie z rozwiązań, które swoją praktycznością i uniwersalnością pozwolą nie tylko sprawić radość bliskim, ale również dadzą im możliwość realizacji marzeń. Warto też zadbać o osobisty wymiar świąt, starając się o drobiazg, który pokaże, że wartość prezentu nie jest mierzona w kwotach na nie wydanych, lecz uczuciach, które przekazujemy wraz z nimi.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

[1] Świąteczne wydatki Polaków – zakupy racjonalne czy impulsywne? Deloitte, 2015
[2] Świąteczne wydatki Polaków – zakupy racjonalne czy impulsywne? Deloitte, 2015