71. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie 1944, było wystąpieniem zbrojnym przeciwko wojskom niemieckim, okupującym stolicę Polski, zorganizowane przez Armię Krajową w dniach 1 sierpnia 31 października 1944 roku.

Powstanie Warszawskie 1944 zostało przeprowadzone w ram akcji „Burza”. Za poczatek powstania warszawskiego uznaje się datę 1 sierpień 1944, czas - tzw. Godzina W.

Głównym celem powstania warszawskiego było obalenie Niemców, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez sowietów.

Istotną rolę jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał T. Bór Komorowski. Dziś śladem po tych działaniach jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie bez wątpienia zaliczane jest do jednego z najistotniejszych wydarzeń końca II wojny.

W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego do ludności zaapelował Związek patriotów Polskich, apelując do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Zbliżająca się Armia Czerwona, jej sukcesy na froncie i ryzyko dalszego powodzenia przesądziły o wybuchu powstania. Polscy dowódcy - m.in. Bór Komorowski, oceniali, że walki zostaną przeprowadzone szybko i potrwają zaledwie kilka dni, w rzeczywistości trwały aż 63 dni.

Przed 8 sierpnia Stalin - mimo apeli m.in. premiera rządu RP, wydał rozkaz o wstrzymaniu działań zaczepnych w rejonie Warszawy. Nie zgodził się nawet na lądowanie alianckich samolotów transportowych na sowieckich lotniskach, co praktycznie uniemożliwiło dostarczanie pomocy z powietrza.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego niemieckie siły zbrojne Wehrmachtu, otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Plan nie do końca się spełnił, jednak straty poniesione podczas dwumiesięcznych walk były ogromne. Straty po stronie polskiej wyniosły około 11 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Ogromne straty poniesione przez stronę polską w wyniku Powstania do dziś wywołują wiele kontrowersji. Pojawiają się rónież opinie, że Powstanie było tylko rozpaczliwą polityczną demonstracją wobec Roosevelta i Churchilla, w oczekiwaniu na ich pomoc przed nadchodzącą Armią Czerwoną...

Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

Uczcijmy minutą ciszy poległych
...

1 sierpnia o godz. 17.00 częstochowski Zarząd Okręgowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Urząd Miasta Częstochowy zapraszają na uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godzine 17.00 odezwą się syreny, by uczcić 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Mimo że pierwsze strzały powstańcze padły po godzinie 13.00, to godzina 17.00, tzw. godzina „W” nadal uznawana jest za oficjalny czas wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpocznie o godz. 17.00 msza święta w Kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi, po czym nastąpi przemarsz pod Pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza.

Program
17.00 - msza święta w kościele pw Najświętszego Imienia Maryi, III Aleja Najświętszej Maryi Panny 56
ok. 17.45 - przemarsz pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, Aleja Sienkiewicza
18.00 - rozpoczęcie uroczystości przy Pomniku
- „Hymn Państwowy”
- wystąpienia okolicznościowe
- uczczenie minutą ciszy poległych w Powstaniu Warszawskim
- złożenie kwiatów

cz.info.pl