Maluchy muszą się bawić!

Okres przedszkola to niezwykły czas w rozwoju dziecka i nie lada wyzwanie dla jego rodziców.

Jak sprawić, by w pełni wykorzystać możliwości małego umysłu, a jednocześnie nie pozbawić go beztroskiego dzieciństwa?

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy wszystkiego, co najlepsze. Niektórzy już od dnia narodzin myślą o tym, którą szkolę wybrać oraz analizują, jakie studia zapewnią bezpieczną przyszłość.

Edukacji dziecka nie chcą pozostawić jedynie przedszkolnym i szkolnym opiekunom – sami biorą aktywny udział w jego rozwoju. Warto pamiętać jednak o jednej rzeczy. Główną potrzebą kilkulatka jest bezwarunkowa miłość rodziców, wspólne spędzanie czasu i zabawa. Ambicja dorosłych nie może im odbierać beztroski. Jak znaleźć złoty środek? Sprawić, by nauka była dla malucha nie obowiązkiem, a atrakcją.

Świat widziany oczami dziecka
Niektórzy dorośli mają w sobie naturalny dar organizowania kreatywnych aktywności dla dziecka. Ponadto półki księgarń wypełnione są publikacjami, które podają gotowe pomysły na wartościowe zabawy. Przedszkolak jest małym odkrywcą z ogromną ciekawością świata, dla którego nawet codzienne, zwykłe czynności są niezwykle interesujące. Wiele otaczających nas przedmiotów może być pretekstem do kreowania rzeczywistości w nowym wymiarze. Wystarczy puścić wodze fantazji, by kartonowe pudło stało się rakietą, zdążającą na księżyc, rozciągnięty na krzesłach koc przeistoczy się w magiczny dom, w którym mieszkają wróżki, a zwykły wypad do sklepu może stać się tajemniczą wyprawą po zaginione skarby. Tego typu działania nie tylko dostarczają dziecku radości, ale również rozwijają jego inteligencję twórczą (CQ). Pobudzają wyobraźnię i uczą nieszablonowego myślenia. Dzięki temu w przyszłości dziecko będzie potrafiło wyjść poza ogólnie przyjęte ramy, znajdować niestandardowe rozwiązania i tworzyć przełomowe idee. Kreatywność jest mocną stroną zarówno artystów, jak i biznesowych liderów, a wszystko zaczyna się właśnie od dziecięcego fantazjowania.

Różne rodzaje inteligencji
Oczywiście nie każde dziecko jest przyszłym malarzem, pisarzem czy wynalazcą. Dlatego naszym zadaniem jest zadbanie o wszechstronny rozwój jego zdolności fizycznych i intelektualnych. Cenne wskazówki w tym zakresie znaleźć można w Akademii Inteligentnego Malucha – publikacji, która właśnie pojawiła się na półkach księgarni. Jej autorzy wprowadzili nową jakość do tematu edukacji najmłodszych. Każda z trzech części serii poświęcona jest innemu rodzajowi zdolności. Mowa tu o inteligencji logicznej (IQ), emocjonalnej (EQ) i twórczej (CQ). Pierwsza z nich rozwija zdolności czytania i liczenia, słownictwo oraz logiczne myślenie. Druga uczy dzieci definiować i kontrolować własne emocje oraz współistnieć z otaczającym światem (zarówno ludźmi, jak i przyrodą). Trzecia stymuluje wspomnianą już zdolność kreatywnego myślenia i rozwijania zdolności twórczych.

Co ważne, ideą Akademii Inteligentnego Malucha jest właśnie nauka poprzez zabawę. Książki są równocześnie podręcznikami dla dzieci, jak i rodziców. Przed najmłodszymi stawia ciekawe, dostosowane do wieku zadania uatrakcyjnione zestawem kolorowych naklejek, rodzicom daje zaś wskazówki, jak kontynuować ćwiczenia podczas wspólnej zabawy. Zbliżają się ciepłe miesiące, warto więc zabrać książkę do parku, lasu czy na wakacje. Przypomnijmy sobie własne dzieciństwo, bez wszechobecnego telewizora, komputera i samochodu. Po zimowym siedzeniu w czterech ścianach pozwólmy wyszaleć się dziecku na świeżym powietrzu. Ruch ma ogromny wpływ nie tylko na sprawność ciała, ale też umysłu. Przygoda w plenerze to także bezpośrednie obcowanie z naturą – poznawanie znanych z ilustracji roślin i zwierząt, feerii naturalnych barw, śpiewu ptaków i szumu drzew. Jednym słowem wspaniała zabawa!  

Aby nauka była zabawą, a nie obowiązkiem:
• Nie ograniczaj wyobraźni dziecka, nie narzucaj mu swojego sposobu myślenia.Pamiętaj – nie ma złych odpowiedzi!
• Pozwól dziecku przedstawić własną argumentację i postaraj się zrozumieć jego tok myślenia.
• Dostosuj poziom ćwiczeń do indywidualnych możliwości dziecka. Nie podawaj gotowych odpowiedzi, pozwól mu rozwiązać zadania w jego własnym tempie.
• Naucz się cierpliwości i tolerancji – nie każda zabawa przypadnie twojemu dziecku do gustu, a na zdobycie pewnych umiejętności będzie potrzebowało nieco więcej czas.
• Nie porównuj swojego dziecka do rówieśników – każde z nich rozwija się w indywidualny sposób, ma inny charakter, temperament, predyspozycje i zdolności.

O Akademii Inteligentnego Malucha pisaliśmy TUTAJ

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa