Konsultacje ws przedłużenia ul. Racławickiej

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące budowy przedłużenia ulicy Racławickiej do ulicy Staszica wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego.

Planowana inwestycja obejmuje zagospodarowanie obszaru określonego poprzez usprawnienie komunikacji na tym terenie oraz zagospodarowania przestrzeni na potrzeby mieszkańców.

W ramach inwestycji planuje się stworzenie połączenia komunikacyjnego ul. Racławickiej z ul. Staszica, zaopatrzenie tego obszaru w infrastrukturę odwodnieniową, oświetlenie, zapewnienie miejsc parkingowych. Pozostały teren ma zostać zagospodarowany z myślą o potrzebach i podniesieniu jakości życia poprzez stworzenie przyjaznego dla mieszkańców otoczenia, z którego będą mogli korzystać w bezpieczny sposób zarówno w drodze do pracy, jak również miło spędzać czas w chwilach wolnych. W związku z powyższym planuje się utworzenie placu zabaw dla najmłodszych, chodników i ścieżek rowerowych oraz zagospodarowanie zielenią.

Cel inwestycji
Celem inwestycji jest stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni miejskiej dla mieszkańców obszaru objętego inwestycją jak również dla innych osób korzystających z tych obszarów. Z uwagi na lokalizację kwartału objętego inwestycją w centrum miasta planuje się pogodzić z jednej strony potrzeby mieszkańców kwartału jak również pozostałych uczestników życia miejskiego, a także obowiązki samego miasta, którego zadaniem jest polepszać warunki życia w mieście.

WIZUALIZACJA ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENI

{gallery}raclawicka-wizual-id-15033{/gallery}

Cele szczegółowe:
1. Poprawa komunikacji – poprzez stworzenie nowego połączenia drogowego, które usprawni dojazd do posesji oraz komunikację mieszkańców z resztą miasta.
2. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców (dzielnicy) – poprzez stworzenie dojazdu do kwartału objętego inwestycją, usprawni się dojazd straży pożarnej, pogotowia, itd. Zaistnieje możliwość szybkiej reakcji służb ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożenia.
3. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta – inwestycja ma ogromne znaczenie ze względu na jej sąsiedztwo ze stacją pogotowia ratunkowego. Jej realizacja usprawni obsługę stacji pogotowia. Dzięki stworzeniu możliwości nowego dojazdu do stacji pogotowia ratunkowego, zyskamy cenny czas, który jest potrzebny w przypadku przejazdu karetki celem ratowania ludzkiego życia.
4. Stworzenie miejsc parkingowych – obecnie w przedmiotowym obszarze brakuje miejsc parkingowych. Wynikiem realizacji inwestycji będzie powstanie zwiększenie miejsc parkingowych.
5. Stworzenie infrastruktury przyjaznej mieszkańcom – poprzez budowę ciągów pieszych oraz placu zabaw i zieleńców. Inwestycja ma stworzyć mieszkańcom przyjazne otoczenie w którym chętnie będą przebywać. Należy podkreślić, że w najbliższej okolicy nie ma placu zabaw, więc jest to dodatkowy atut dla tego przedsięwzięcia.

Obecne dwa warianty projektu zakładają m.in. inwestycje:

ul. Racławicka:
- nowa konstrukcja nawierzchni jezdni szerokości od 6,00 z poszerzeniami na łukach do 7,50 m, ograniczona obustronnie krawężnikiem,
- chodnik po stronie północnej szerokości od 2,00 m do 2,50 m i południowej szerokości 2,00 m - nawierzchnia z płyty betonowej,
- parking dla obsługi Pogotowia Ratunkowego: jezdnia manewrowa szer. 6,0 m, oraz 6 stanowisk głębokości 6,0 m,
- w południowej części opracowania zlokalizowano parking ze skośnymi miejscami do parkowania (19 miejsc) wraz z jednokierunkowa drogą manewrową - dojazdową szerokości 4,0 m,
- przebudowa nawierzchni na wszystkich przyległych chodnikach i zjazdach do posesji,
- placyki w rejonie początkowym przy ul. Kilińskiego, oraz przy włączeniu ciągu pieszego biegnącego z kierunku ul. Kościuszki zagospodarowano zielenią, oraz wyposażono w miejsca odpoczynku z ławkami i koszami na śmieci.

ul. Staszica:
- nowa konstrukcja nawierzchni jezdni szerokości 5,50 m - ograniczona obustronnie chodnikiem,
- chodnik po stronie zachodniej szerokości od 1,50 m do 2,00 m i wschodniej szerokości 3,00 m ,
- po stronie zachodniej zlokalizowano zatokę postojową do parkowania równoległego szerokości 2,50 m,
- przebudowa - wymiana nawierzchni na wszystkich przyległych chodnikach i zjazdach do posesji.

Zagospodarowanie przestrzeni zieleńcami i budowa placu zabaw
- Pumptrack - rowerowy plac zabaw, tor rowerowy z kompozytu włókna szklanego i żywicy z warstwą antypoślizgową
- Linowy park zabaw: zestaw dwóch piramid z modułem łączącym, tunel, ślizg, rurka strażacka, wejście wspinaczkowe i zjeżdżalnia rurowa

Rozbiórki.
W ramach opracowań projektuje się rozbiórkę kolidujących obiektów:
- muru w rejonie Pogotowia Ratunkowego,
- budynku gospodarczego,
- 37 garaży,
- demontaż bramy rozsuwanej (obecnie dojazd do budynku Al. T. Kościuszki 3)
- demontaż ogrodzenia

Opinie i uwagi mieszkańcy składać mogą w wersji pisemnej w dniach 1.06.2015 r. – 30.06.2015 r.:
- w kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13,
- w Wydziale Polityki Społecznej, ul. Focha 19/21, pok. 29, I piętro,
- pocztą na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42­-217 Częstochowa (decyduje data wpływu do Urzędu),
- pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
- podczas otwartego spotkania z mieszkańcami w dniu 18.06.2015 r.

Koncepcja zagospodarowania- WARIANT 1

Koncepcja zagospodarowania- WARIANT 2

Więcej informacji konsultacje.czestochowa.pl

O wariancie zagospodarowania kwartału pomiędzy ul. Al. Kościuszki, Al. NMP, ul. Kilińskiego oraz ul. Jasnogórską pialiśmy TUTAJ

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa