Światowy dzień książki i praw autorskich

23 kwietnia 2014 jest Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Częstochowa będzie świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich podczas Parady Postaci Literackich.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w Paradzie oraz konkursie na najpiękniejszą postać.

Korowód przemaszeruje głównym traktem miasta III Aleją NMP (początek pod Parkiem Jasnogórskim, przy przejściu dla pieszych przy ul. Pułaskiego) na Plac Biegańskiego, przypominając o postaciach z książek, a tym samym promując czytelnictwo oraz korzystanie z bibliotek.

Na Placu Biegańskiego, przed Ratuszem uczestnicy przypomnną ideę Święta Książki. W programie konkursy na najpiękniejszą postać oraz na najciekawszy transparent promujący czytelnictwo.

Planowany przebieg Parady:
10.00 Powitanie zgromadzonych i formowanie kolumny marszowej
10.15 Przemarsz III Aleją NMP
10.30 Idea Święta i zagadki o książkach - uczniowie SP 53 w Częstochowie
10.35 Parada Postaci Literackich oraz konkursy
- na najpiękniejszą postać
- na najciekawszy transparent promujący czytelnictwo
11.05 Wspólne piosenki i zabawy
11.15 Ogłoszenie wyników w konkursach i wręczenie nagród
11.30 Wręczenie certyfikatów udziału i wspólna piosenka na pożegnanie

Kontakt z organizatorem: Renata Sowada – przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 603 210 490.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jest to święto mające promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł zorganizowania święta zrodził się w 1926 roku w Katalonii z inicjatywy wydawcy Vicenta Clavel Andrés'a. 23 kwietnia w Katalonii hucznie obchodzi się święto jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją tego dnia kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom prezentami w postaci książek.

W 2015 roku Światową Stolicą Książki jest Incheon (Korea Południowa), które otrzymało ten prestiżowy tytuł w uznaniu stworzonego tam programu promocji czytelnictwa w najbardziej zaniedbanych i marginalizowanych środowiskach. W roku następnym Światową Stolicą Książki będzie Wrocław. Miasto, któremu zostaje przyznany ten prestiżowy tytuł, podejmuje przedsięwzięcia związane z promocją książki i czytelnictwa w ciągu jednego roku pomiędzy obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki rozpocznie się 23 kwietnia 2016 roku i potrwa dokładnie rok. W tym samym czasie miasto pełnić będzie również funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

23 kwietnia to również data śmierci Miguela de Cervantesa, Williama Shakespeare'a i Inci Garcilaso de la Vegi. Tego samego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki oficjalnie obchodzi się od roku 1930, a od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę." W tym roku gospodarzem dnia są Stany Zjednoczone, plakat projektował Ashley Bryan, a autorką motta „Bookjoy Around the World…” jest Pat Mora.

Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest już na całym świecie, a od 2006 roku także... w Polsce z wyłączeniem Małopolski, gdzie tamtejszy Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i księgarniami z Województwa Małopolskiego już po raz XIII w dniach 23-24 kwietnia organizują Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń. Z badań statystycznych wynika bowiem, iż prawie połowa Polaków nie czytuje książek, a ponad połowa ich nie kupuje. Inicjatywa krakowskiego oddziału Polskiej Izby Książki oraz Województwa Małopolskiego ma za zadanie zmienić tę smutną statystykę w tym regionie. W Małopolsce mieszka wielu wybitnych pisarzy, poetów, literatów; działają tam prężne wydawnictwa, księgarnie i hurtownie książek, dysponujące olbrzymim potencjałem intelektualnym i organizacyjnym. Akcja "Książka i Róża" ma stać się w zamyśle organizatorów wielkim świętem wszystkich, którym losy książki są szczególnie ważne, od twórców po czytelników.

W pozostałych częściach kraju obchody są już mniej „kolorowe”. Zachęcamy Państwa do aktywnego włączenia się w obchody „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich” Symboliczna róża niewiele kosztuje a odwiedzający księgarnie wyjdzie zadowolony a jak jeszcze otrzyma rabat to już będzie OK.

cz.info.pl