Światowy Dzień Wody 2015

Czy wyobrażasz sobie chociaż jeden dzień swojego życia bez wody? Czy wiesz, że przeciętnie w ciągu dnia Europejczyk zużywa ok. 150 litrów wody, a w Afryce człowiek ma do dyspozycji ok. 20 litrów?

Czy wiesz, że więcej osób na świecie ma własny telefon komórkowy niż dostęp do jakiejkolwiek toalety? Czy wiesz jakie skutki dla życia ma brak dostępu do wody?

Słodka woda to zaledwie ok. 3 proc. zasobów wody na świecie. Ponad miliard ludzi cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

22 marca br. obchodzony jest już po raz dwudziesty drugi Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi mieszkańcom naszej planety m.in. na rolę, jaką w życiu społeczeństw, pełni dostęp do czystej i zdrowej wody. W bieżącym roku mottem przewodnim jest „Woda i Zrównoważony rozwój”.

Woda jest podstawą funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. Łączy się z wszystkimi obszarami życia – zdrowiem, środowiskiem, produkcją żywności, przemysłem, energetyką. W krajach, w których ludzie nie mają dostępu do czystej wody, rozwój jest zachwiany, a w najcięższych przypadkach całkowicie niemożliwy. Brak wody powoduje nie tylko pragnienie. Bez wody nie da się także produkować żywności i przygotowywać posiłków. Jeśli ludzie nie mają dostępu do czystej wody, trudno jest im dbać o higienę, przez co rozprzestrzenia się wiele chorób, takich jak cholera, dur brzuszny, polio oraz biegunka. Co więcej, problem ten uniemożliwia rozwój jednostek, głównie dzieci, które zamiast chodzić do szkoły muszą poświęcić czas na zdobywanie wody.

Wiele rejonów w Polsce, w tym polskie miasta także cierpią na braki wody – zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody.

Zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce są niskie. Zagrożenia takie jak powodzie i zanieczyszczenia rzek, a w efekcie także i Morza Bałtyckiego powodowane są m.in niewłaściwym traktowaniem dolin rzecznych, nadmierną ich regulacją, błędnym planowaniem przestrzennym oraz niską świadomością społeczną.

Redukcję oraz kontrolę zanieczyszczeń zapewnia Ramowa Dyrektywa Wodna. Porządkuje i koordynuje ona istniejące europejskie ustawodawstwo wodne, ma także na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem u jej źródła. Głównym celem Ramowej Dyrektywy Wodnej jest jednak osiągnięcie „dobrego stanu wód” do 2015 roku.

W ciągu ostatnich 25 lat czystość wody w Polsce poprawiała się, co nie oznacza, że spełniamy wszystkie wymagania Ramowej Dyrektywy Wodnej. Obawiam się jednak, dalszego niszczenia polskich rzek i strumieni pod pretekstem działań przeciwpowodziowych, tym bardziej, że nie dostosowaliśmy się do traktowania rzek ekosystemowo i z poszanowaniem wszystkich użytkowników, w tym przyrody – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Klub Gaja zachęca do zapoznania się z tematem ochrony wód, informowania innych i tworzenia kultury oszczędzania wody. Zapraszamy także do włączania się do programu edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę, który zachęca różne środowiska do otaczania opieką czyli do „adopcji” rzek, potoków, stawów i innych akwenów w najbliższej okolicy. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia. http://www.zaadoptujrzeke.pl/zgloszenie/#%%sare_link:0%%

Podejmując rzeczywiste działania dla rzek i innych akwenów robimy coś dobrego i ważnego zarówno dla siebie ja i przyszłych pokoleń. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce (2005-2015).

Światowy Dzień Wody w Multicentrum „ZODIAK” - 23 - 25 marca 2015
Multicentrum „ZODIAK” zaprasza na ciekawe warsztaty edukacyjne. W trakcie ich trwania spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Ile jest wody na świecie?, Gdzie znajdują się największe pokłady słodkiej wody?, Jak można w prosty sposób oszczędzać wodę?

Na warsztatach artystycznych starsi uczestnicy w programach graficznych stworzą ciekawe komiksy zachęcające rówieśników do oszczędzania wody. Dla młodszych przygotowaliśmy warsztaty o tematyce wodnej, wykorzystujące tradycyjne techniki plastyczne.

W drugiej części warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę na temat zasobów wodnych świata. W laboratorium Multicentrum poznają różne sposoby wykorzystania wody oraz przeprowadzą niezwykłe doświadczenia z nią związane. Szczegóły TUTAJ

Również 23 marca 2015 w ramach obchodów Światowego Dnia Wody, w Biurze Obsługi Klienta (Częstochowa, ul. Jaskrowska 14/20) Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, każdy zainteresowany będzie mógł określić swój indywidualny „ślad wodny”. Ślad wodny określa całkowite zużycie wody łącznie z jej zużyciem na wytworzenie dóbr oraz usług z których codziennie korzystamy. Wystarczy tylko przyjść i wyrazić zgodę na przeprowadzenie krótkiej ankiety (czas wypełniania około 10 minut). Do określania śladu wodnego posłuży ankieta znajdująca się na stronie domowej organizacji Water Footprint Network -  www.waterfootprint.org.

Podczas obchodów Świtowego Dnia Wody będzie można również wyrazić swój pogląd na temat, będących obecnie w fazie konsultacji, planów gospodarowania wodami, które prowadzone są Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie wspólnie z Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej.

cz.info.pl; źródło: Klub Gaja/MCz/PWiK