Dzień zakochanych i chorych na epilepsję

Walentynki budzą wiele emocji, dla jednych to święto kiczu, podczas którego zarabiają multipleksy kinowe, galerie handlowe, restauracje, kwiaciarnie i cukiernie, dla innych to po prostu fajny dzień, w którym można miło spędzić czas z ukochaną osobą, zrobić coś wspólnie albo wyznać komuś miłość...

W Częstochowie można spędzić ten dzień wyjątkowo, można pójść do Teatru im. A. Mickiewicza na Spektakle Walentynkowe  – 14 i 15 lutego na sztukę „Radio FM” lub wybrać się 15 lutego na muzyczny spektakl dla singli i żonatych „I love you” w Filharmonii Częstochowskiej.

Obchodzone 14 lutego święto zakochanych jest również dniem chorych na epilepsję (padaczkę, tzw. chorobę świętego Walentego), których św. Walenty jest patronem.

Na świecie na epilepsję cierpi 50 milionów osób. W naszym kraju z chorobą zmaga się aż 400 tysięcy chorych. Niska świadomość padaczki powoduje, że jest to nadal temat tabu.

Padaczka jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Osoby chore i ich rodziny każdego dnia borykają się z wieloma problemami i ograniczeniami oraz niezrozumieniem ze strony zdrowej części społeczeństwa. Z tego powodu Parlament Europejski 15 września 2011 roku przyjął deklarację w sprawie padaczki. Mimo postępu w medycynie padaczka nadal budzi lęk i obawę. U 70 proc. pacjentów przyczyna choroby jest nieznana, stąd jej tajemniczy charakter.

Chorzy na padaczkę mogą normalnie funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani. Przykładami osób, które pomimo choroby odniosły sukces są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte czy Elton John.

Wracając do Walentynek - nazwa święta pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również 14 lutego.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Historia święta
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem jest ono wiązane ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z postaciami mitologicznymi jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14 - 15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Pierwszą informację, uważaną przez niektórych za wzmiankę o Walentynkach, odnajdujemy w poemacie z 1382 roku - „Sejm Ptasi” Geoffrey Chaucer'a (najbardziej znane dzieło tego angielskiego poety i filozofa, to „Opowieści Kanterberyjskie”).

Niektórzy badacze literatury uważają, że może być to pierwsza wzmianka na temat święta 14 lutego jednakże, jak twierdzą krytycy, luty nie jest w Anglii okresem ptasich godów a Henry Ansgar Kelly zauważa, że poemat „Sejm Ptasi” napisany został z okazji zaręczyn króla Anglii Ryszarda II i Anny Czaskiej (Anne of Bohemia), które odbyły się 2 maja 1381 roku a więc w dniu, który w kalendarzu liturgicznym poświęcony jest Świętemu Walentemu, biskupowi Genui.

Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku. 14 lutego to dzień, kiedy na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary.

Wzmiankę o dniu Świętego Walentego znajdujemy także w Hamlecie Williama Szekspira. O „słodkiej Walentynce” pisze także na początku XV wieku Karol Orleański.

Walentynki w Polsce
Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z 21 na 22 czerwca.

Tradycje i zwyczaje
Stałym niemalże elementem Walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby.

Ciekawostki Walentynkowe
Amerykański Greeting Card Association szacuje, że z okazji Walentynek wysyłanych jest na całym świecie około miliarda świątecznych kartek. Daje to Walentynkom drugie miejsce (za Świętami Bożego Narodzenia) w rankingu świąt, podczas których wysyła się najwięcej życzeń. Około 85 proc. z tych życzeń wysyłają kobiety.

Podobne Święta
Luprecalia - Termin Walentynek pokrywa się z terminem święta wiosny, które odbywało się w starożytnym Rzymie 13-15 lutego. To święto urodzaju, płodności obchodzone na cześć Fauna - boga upraw. Luprecalia były świętowane w Rzymie do czasu, kiedy papież Gelazjusz I (492-496) zabronił ich obchodów.

Noc Kupały - O ile w europie zachodniej i południowej Walentynki obchodzone są od czasów średniowiecza, o tyle u Słowian dniem zakochanych była raczej Noc Kupały (Sobótka), obchodzona w czasie letniego przesilenia a więc w nocy z 21 na 22 czerwca. Walentynki zyskały większą popularność dopiero w latach 90-tych XXw.

Krytyka walentynek
Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

Dla osób nie pozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z „tyranią bycia w związku” i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę. Z tego powodu 14 lutego został uznany przez społeczność quirkyalone za International Quirkyalone Day, mający być w zamierzeniu antywalentynkami.

Wybrane imprezy Walentynkowe w Częstochowie:

Love Love Love. Happy Day Valentines Day
Miejsce: LOMOBAR, Aleja Wolności 2/4,
tel. 34 307 02 60
Wstęp wolny

„Walentynkowe upominki” – warsztaty rodzinne – godz. 11.00 – 13.00
Na warsztatach wykonamy niepowtarzalne upominki dla najbliższych.... rodziców, dzieci, dziadków czy przyjaciół.
Zapisy tel.: 504 757 502
Miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, Aleja Najświętszej Maryi Panny 47
Koszt: 8 zł od dziecka, opiekunowie wstęp wolny

An Dreo & Karina - Koncert Walentynkowy – godz. 17.00
Miejsce: Miejski Dom Kultury, ul. Łukasińskiego 50/68
Wstęp wolny - bezpłatne karty wstępu dostępne w kasie krytej pływalni MDK.

Walentynki z AZS Częstochowa
AZS Częstochowa – Asseco Resovia Rzeszów – godz. 17.00
Bilety dla zakochanych par w cenie obniżonej o połowę dostępne będą w kasie w dniu meczu. Wystarczy podejść do okienka i kupić dwa bilety z hasłem "Walentynki z AZS". Na mecz wejdziecie razem, ale zapłacicie tylko za jeden bilet.
Miejsce: Hala Sportowa Częstochowa, ul. Żużlowa 4

Walentynkowy spektakl teatralny:
„Tango FM” - godz. 19.00
Miejsce: Scena duża, Teatr im. A. Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15

Koloroton w Walentynki - godz. 20.00
Zespół KOLOROTON powstał w styczniu 2014 roku. W skład zespołu weszli muzycy zespołu Bedu - basista Piotr Sitek, perkusista Damian Sędziwy oraz gitarzysta i wokalista Rafał "Bedu" Nowakowski. Następnie do zespołu dołączyli: wokalista Dawid Mszyca, gitarzysta Sebastian Kostrzewa.
Miejsce: Red Pub, ul.Okrzei 15
Wstęp wolny

Rockabilly Saturday Night – godz. 21.00
Walentynkowa impreza taneczna z muzyką rockabilli i psychobilly.
Miejsce: Klubokawiarnia Ironia, Stary Rynek 19

„Behind The Wheel: DM Party of Częstochowa” - godz. 21.00
Częstochowski Fan Club Depeche Mode „The Darkest Home” zaprasza na trzecią edycję imprezy „Behind The Wheel: DM Party of Częstochowa”. Tym razem specjalna walentynkowa edycja. Oprawa muzyczn: Dark Asylum Team w składzie: DJ 2Face i DJ Alex Hunter. Specjalnie na imprezę przybędzie DJ GAHANA z sosnowieckiego Fan Clubu World In My Eyes.
Miejsce: Galeria Teatr From Poland, Al. Najświętszej Maryi Panny 2
Wstęp wolny

cz.info.pl