XXIII Światowy Dzień Chorego

11 lutego Kościół katolicki po raz 23. obchodzi Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.

Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbędą się uroczyste msze św., podczas których zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki.

Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby. Główne uroczystości kościelne mają miejsce w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata. Obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II. Centralne obchody w Polsce przypadły w roku 1994 – uroczystości odbywały się wówczas na Jasnej Górze w Częstochowie. W kolejnych latach miejscem centralnych obchodów były: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (Portugalia, 1997), Loreto (Włochy, 1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (Australia, 2001), w narodowym sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), Lourdes (Francja, 2004), Jaunde (Kamerun, 2005), Adelajda (Australia, 2006) i Seul (Korea Południowa, 2007). W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie jak w 1993 r. - w Lourdes.

Od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny. W 2013 roku papież Benedykt XVI podczas tego święta ogłosił swoją rezygnację z urzędu papieża ze względu na zły stan zdrowia.

Niektórzy twierdzą, że ustanowienie Dnia Chorych miało związek z chorobą Parkinsona, która zdiagnozowana została u papieża Jana Pawła II w 1991 roku. Ponadto już 7 lat wcześniej, 11 lutego w 1894 roku papież napisał list apostolski „Salvifici Doloris” o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia, które jego zdaniem jest częścią tożsamości człowieka, która wzywa go do tego, by przerósł samego siebie. Tym samym dojrzewa duchowo i odnajduje zbawczy sens cierpienia, wyrażający się w dwóch imperatywach: „Czyń dobro cierpieniem” i „Czyń dobro cierpiącym”. Kościół zachęca tym samym do wolontariatu, który od setek lat pomaga chorym i potrzebującym na całym świecie – niezależnie od wyznania, poglądów politycznych i statusu społecznego.

W Częstochowie główne obchody XXIII Światowego Dnia Chorego odbędą się w Archikatedrze Częstochowskiej. O godzinie 11-tej odprawiona zostanie uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie abp Wacław Depo.

Tradycyjnie w Światowym Dniu Chorego na Jasnej Górze 11 o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. w intencji ludzi chorych połączona z nabożeństwem lourdzkim. Kapłani przejdą wzdłuż Kaplicy i pobłogosławią Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego.

cz.info.pl