W trosce o dzieci i młodzież z wadą słuchu

Śląski NFZ zabrał kontrakt częstochowskiemu Ośrodkowi Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu. A to oznacza, że trzysta podopiecznych ośrodka stanęło przed wielką niewiadomą swojej przyszłości.

Częstochowskie koło Polskiego Związku Głuchoniemych chce swoją dramatyczną sytuacją zainteresować Radę Miasta i Prezydenta Częstochowy. Swoją pomoc zadeklarowało Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy.

Specjalistyczne Ośrodki Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu działają w Polsce już 30 lat. Nasz częstochowski oddział kierowany obecnie przez Renatę Antoniak przez niezrozumiałą dla środowiska decyzję śląskiego NFZ po tych wszystkich latach został pozbawiony możliwości dalszego funkcjonowania. Jego obowiązki przejmie obcy ośrodek z Katowic. Pacjenci pozbawieni dotychczasowej opieki i miejsca, które często było dla nich drugim domem, będą zmuszeni do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Nie jest chyba trudno wyobrazić sobie przerażenie dziecka, które dotknięte utratą słuchu i wzroku jest zmuszone do opuszczenia miejsc i ludzi, które poznało i zaakceptowało.

Częstochowski Ośrodek o kontrakt walczy już wiele miesięcy. Przy wsparciu rodziców chorych dzieci udało się uzyskać pozytywną opinię z centrali NFZ, jednakże jego śląski oddział pozostaje niewzruszony. I dziś właściwie wyczerpał prawne możliwości dalszej walki. Podopieczni ośrodka liczą już tylko na pomoc samorządu i członkowie Stowarzyszenia „Mieszkańcy Częstochowy” wraz z reprezentującymi ich radnymi podjęli się próbie zorganizowania pomocy dla ośrodka. Ale do tego potrzebna będzie stanowcza reakcja całej Rady Miasta i technicznego wsparcia urzędników podległych Prezydentowi. Stąd projekt stanowiska, który zostanie zaprezentowany Radzie i Prezydentowi już na najbliższej sesji.

Ochrona zdrowia mieszkańców jest zadaniem własnym każdej gminy. I nie może być tak, że samorząd wywiązuje się z tego obowiązku wybiórczo. Musimy chronić zdrowie mieszkańców w każdym aspekcie. A kiedy zajdzie taka potrzeba musimy o to walczyć. Musimy też dbać o nasze częstochowskie ośrodki zdrowia, które przez lata swojej pracy nie tylko doskonale zdiagnozowały potrzeby mieszkańców ale zdobyły również ogromny kapitał zaufania pacjentów. - Marcin Maranda, lider Mieszkańców Częstochowy nie ma wątpliwości, że Rada Miasta powinna przyjąć stanowisko, a Prezydent Miasta podjąć skuteczne działania zmierzające do zmiany krzywdzącej decyzji śląskiego NFZ.

UZASADNIE STANOWISKA RADY MIASTA

Ośrodki Polskiego Związku Głuchoniemych od 30 lat specjalizują się w opiece nad osobami z uszkodzonym słuchem. Specjalistyczne Ośrodki Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu posiadały kontrakty od 1999 roku. Na dzień dzisiejszy zostały pozbawione możliwości świadczenia wielospecjalistycznej opieki nad osobami z uszkodzonym słuchem. Pacjenci częstochowskiego Ośrodka to osoby szczególnie dotknięte ubytkiem słuchu, a w większości przypadków pacjenci z tzw. sprzężeniami, gdzie uszkodzenie słuchu współwystępuje z wadą wzroku, upośledzeniem umysłowym, porażeniem dziecięco-mózgowym i innymi.

Istotna grupa pacjentów to dzieci rodziców niesłyszących, w związku, z czym Poradnie stosują także rehabilitację przy zastosowaniu języka migowego. Takim pacjentom niezbędna jest specjalistyczna opieka i rehabilitacja w warunkach stałych i systematycznych.

Polski Związek Głuchoniemych Oddział Śląski w miesiącu marcu 2014 roku złożył oferty na ogłoszony konkurs z zakresu Rehabilitacja Lecznicza - Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy. Oferty złożone były zgodnie z wytycznymi uzyskanymi na szkoleniu organizowanym przez Śląski Oddział NFZ.

W dniu 24.04. 2014 roku Dyrekcja Ośrodka otrzymała zawiadomienie o odrzuceniu oferty w całości z uzasadnieniem, że Oddział Śląski PZG, jako oferent złożył 3 oferty alternatywne, pomimo, że PZG zastosował się do wskazówek NFZ. Nie zgadzając się z takim rozstrzygnięciem złożono protest (oddalony jako bezzasadny), a następnie złożono kolejne odwołanie.

W trakcie składania odwołania uzyskano decyzję Centrali w Warszawie dotyczącą traktowania ofert alternatywnych, gdzie NFZ wyjaśnia, że „Oferta alternatywna oznacza złożenie więcej niż jednej oferty na realizację świadczeń w ramach jednego postępowania i w ramach jednego miejsca udzielania świadczeń. Oferty obejmujące wykonanie świadczeń w dwu różnych przedsiębiorstwach tego samego podmiotu leczniczego nie stanowią oferty alternatywnej”.

Centrala NFZ w piśmie wyjaśniła, iż złożenie oferty PZG Oddział Śląski nie narusza zasad konkursu i nie podlega odrzuceniu, ponieważ złożenie oferty z podziałem na 3 oddalone od siebie miasta w oddzielnych przedsiębiorstwach tego samego podmiotu nie stanowi ofert alternatywnych. Daje to podstawę do przyjęcia, iż oferta PZG Oddział Śląski została odrzucona bezprawnie.

Pomimo upływu terminu potrzebnego do rozpatrzenia odwołania Oddział NFZ milczy i nie podejmuje żadnych działań..

W dniu 22 lipca br. pismem ze Śląskiego Oddziału NFZ, poinformowano, że aktualnie prowadzona jest analiza stanu zabezpieczenia świadczeń rehabilitacyjnych wraz z rzeczywistą oceną wolnych środków finansowych pod kątem zwiększenia dostępności do w/w świadczeń. Ewentualne decyzje o przeprowadzeniu dodatkowego postępowania konkursowego mogą zostać podjęte w terminie późniejszym,

Od 01.07.2014 roku Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu   pozostaje bez kontraktu na świadczenia z rehabilitacji słuchu i mowy. Na dzień dzisiejszy  może on w ramach bardzo skromnych środków finansowych przeznaczonych na inne cele np. na zakup sprzętu specjalistycznego do rehabilitacji mowy i słuchu dzieci i młodzieży z uszkodzonym słuchem lub na spełnienie warunków elektronicznej dokumentacji medycznej, prowadzić w pełni rehabilitację słuchu i mowy tak, aby podopieczni nie zostali pokrzywdzeni brakiem systematycznej wszechstronnej opieki.

Z tych też przyczyn należy podjąć działania mieszczące się w kompetencjach Rady Miasta Częstochowy, gdyż Polski Związek Głuchoniemych Oddział Śląski wyczerpał przysługujące mu środki prawne.

cz.info.pl; źródło: Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy