Częstochowskie Aleje w plebiscycie

Realizacje z 34 gmin regionu aspirują do miana najlepszych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych.

18 czerwca 2014 zakończył się etap składania propozycji w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

W tegorocznej, 15 edycji konkursu zgłoszono 45 realizacje. Zlokalizowane są one na terenie 34 gmin (4 gmin z subregionu północnego, 18 gmin z subregionu środkowego, 7 gmin z subregionu zachodniego i 5 gmin z subregionu południowego). 36 zgłoszeń złożyły gminy, 9 zgłoszeń – inne podmioty (inwestorzy, projektanci).

Wśród kandydatur znalazł się częstochowski projekt - Wzmocnienie Znaczenia Centrum Pielgrzymkowego Poprzez Modernizację Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Zaprojektowana przez inżyniera wojskowego Jana Bernharda, wytyczona w 1819 r. Aleja Najświętszej Maryi Panny, zespalając od 1826 r. Starą i Nową Częstochowę, to jeden z najbardziej reprezentacyjnych obszarów miasta – jego wizytówka.

Rewitalizacja głównego traktu pieszo-jezdnego znacznie wpłynęła na poprawę estetyki śródmieścia i zarazem wizerunku miasta. Wzbogacenie Alei o nowe elementy małej architektury i urządzoną zieleń podniosło estetykę i uatrakcyjniło przestrzeń publiczną śródmieścia. Stworzona przestrzeń publiczna przyczyniła się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zwiększenia atrakcyjności Częstochowy dla turystów i pielgrzymów przybywających z całego świata.

Koszt realizacji projektu:
Całkowity koszt projektu: 59 959 247,69 PLN
Koszty kwalifikowane projektu: 48 751 047,26 PLN
Koszty niekwalifikowane projektu: 11 208 200,43 PLN
Dotacja z funduszy UE: 33 959 979,52

Projekt pn. „Wzmocnienie znaczenia Centrum Pielgrzymkowego poprzez modernizację Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie” w 2009 roku znalazł się w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2007-13.

Tegoroczne kandydatury dotyczą m.in. rewitalizacji terenów poprzemysłowych, zagospodarowania rynków, placów i skwerów, terenów rekreacyjnych i sportowych oraz rewitalizacji obiektów historycznych.

Na przełomie lipca i sierpnia planowana jest ocena zgłoszonych realizacji przez komisję konkursową złożoną z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej.

1 sierpnia rusza plebiscyt internautów. Głosowanie będzie trwało do końca wakacji, a realizacja najpopularniejsza wśród biorących udział w zabawie zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów. Głosować będzie można TUTAJ

Laureatów konkursu wyłonionych przez jury poznamy w październiku br.

W zeszłorocznej edycji o nagrody walczyło 36 realizacji z 27 gmin. Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego otrzymały: Rewitalizacja przyrodniczo-krajobrazowa otoczenia wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie, Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, Projekt modernizacji budynku po dyrekcji Huty Zabrze dla potrzeb administracji samorządowej oraz centrum zarządzania kryzysowego w Zabrzu, a także Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich.

cz.info.pl; źródło: Woj. Śląskie