Zus czy Ofe - wybieramy do końca lipca

Do 31 lipca 2014 roku możemy zdecydować, czy cześć naszego wynagrodzenia brutto będzie trafiać do otwartych funduszy emerytalnych, czy pozostanie w ZUS, począwszy od składki za lipiec 2014 r.

Na razie na przekazywanie części składki do OFE zdecydowało się zaledwie ok 200 tys. osób. Jak zwykle wielu z nas zwleka z decyzją do ostatniej chwili, jednak większość zwyczajnie nie ma pojęcia na co się zdecydować.

Niezależnie od naszego wyboru – tak jak dotychczas – większa część składki będzie trafiać na Twoje indywidualne konto w ZUS (w ramach I filara). Wybór dotyczy jednie ok. 1/7 składki. Tegoroczny wybór nie będzie ostateczny. Ponownie będziemy mogli zdecydować w 2016 r., a potem co 4 lata.

Wprowadzona przez rząd zmiana po raz pierwszy dała szansę ubezpieczonym na taki wybór. Wcześniej część składki szła automatycznie do OFE, a wybór ograniczał się tylko do wyboru konkretnego OFE, choć w praktyce zdecydowana większość (w ostatnich latach nawet ok. 80 proc.) trafiała do funduszu w drodze losowania.

Osoba, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Osoby, które chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, mogą do dnia 31 lipca 2014 r. złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

Oświadczenie można złożyć:
- osobiście,
- listownie,
- przez Internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: pue.zus.pl, potwierdzenia oświadczenia można dokonać za pomocą Profilu ePUAP lub Profilu PUE.

Osoby, które chcą pozostawić swoje składki w ZUS (na indywidualne konto w I filarze i na subkonto), nie muszą podejmować żadnych formalnych kroków. Ich składki automatycznie pozostaną na koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne obecnie wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru, z czego od 1 lutego 2014 r.:
- 2,9 proc. podstawy wymiaru jest odprowadzane przez ZUS do wybranego przez nas OFE,
- 4,3 proc. podstawy wymiaru jest zapisywane na subkoncie w ZUS.

Znowelizowane przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została też opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotował stronę na której można znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z reformą emerytalną TUTAJ.

Należy pamiętać, że nasz wybór nie będzie miał wyraźnego wpływu na ostateczną wysokość naszej emerytury.
Za to jedno jest pewne w stu procentach - te emerytury będą bardzo niskie.

cz.info.pl; źródło: ZUS/MPiPS