Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów

7 kwietnia 2014 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu banknoty 10, 20, 50, 100 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.

Banknoty 10, 20, 50 i 100 złotych będą stopniowo trafiały do obiegu z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie może trafić do Państwa przed tą datą. Zachęcamy do skorzystania z informacyjnej broszury zamieszczonej na stronie internetowej NBP.

Jak podaje Narodowy Bank Polski, wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego działają bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych jest w Polsce niski.

Jednak postęp technologiczny, jaki daje się zauważyć w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=g8BkB8vfaA8&feature=youtu.be{/youtube}

Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania banknotów zniszczonych lub uszkodzonych.Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie może trafić do naszych portfeli przed tą datą, a banknoty będące obecnie w obiegu pozostaną prawnym środkiem płatniczym bezterminowo do czasu ich naturalnego zużycia. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Projekty graficzne banknotów nie zmieniły się, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami a dotychczas używanymi będą widoczne.

Charakterystyczne elementy zmodernizowanego banknotu:
- znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału widoczny pod światło na niezadrukowanym polu,
- rozeta płynnie zmieniająca kolor ze złotego na zielony,
- korona w owalu, której pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło,
- wyczuwalne przy dotyku, także dla osób niewidomych, oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP.

Wzbogacony znak wodny
Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.

Nitka zabezpieczająca
Podczas oglądania banknotu pod światło widać pionową, ciemną linię z cyfrowym oznaczeniem nominału i skrótem „ZŁ”, widocznymi również w odbiciu lustrzanym. Krój liter mikrotekstu został zmodyfikowany. Nitka zabezpieczająca została umieszczona w strukturze papieru.

Rozeta zmieniająca kolor (farba zmienna optycznie)
Wraz ze zmianą kąta patrzenia kolor rozety płynnie przechodzi ze złotego w zielony.

Uzupełniający sie druk obustronny (recto-verso)
Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu.

Patrzenie pod kątem (efekt kątowy)
W zależności od kąta patrzenia z prawej strony portretu władcy widać koronę lub cyfry oznaczenia nominału, z lewej zaś słowne i cyfrowe oznaczenia nominału, a pomiędzy nimi skrót „NBP”.

Mikroskopijne napisy
Mikrodruki to czytelne jedynie w powiększeniu napisy umieszczone zarówno na przedniej, jak i odwrotnej stronie banknotu.

W ultrafiolecie
W promieniach UV widać kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału i skrótem „ZŁ”, serię i numer banknotu oraz inne wybrane elementy.

Powyższe zmiany dotyczą banknotów 10, 20, 50 i 100 złotowych. Banknot o nominale 200 złotych na razie pozostanie bez zmian.

Narodowy Bank Polski przygotował również zaktualizowaną aplikację mobilną na urządzenia Android oraz Apple iOS - NBP Safe, dzięki której będzie można w prosty sposób nauczyć się, jak rozpoznawać autentyczność banknotów.

cz.info.pl; źródło: NBP