Specjalna Strefa Ekonomiczna na „Śniadaniu z posłem”

Objęcie terenów pohutniczych obszarem działania Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO PARK” Mielec oraz intensywne poszukiwania inwestorów, którzy są chętni lokować swoją działalność na tych terenach – to główne tematy poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, które od kilku lat odbywają się pod hasłem „Śniadanie z posłem”. 

Oprócz przedstawicieli lokalnych mediów minister Leszczynie w konferencji towarzyszyli: Rafał Baniak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa; Marcin Zieliński – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A; Maciej Lipiec – Prezes Zarządu Operator ARP Sp. z o.o. oraz Agnieszka Celińska – Prezes Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.

Podczas konferencji zestawiono więc informacje płynące ze strony rządu (ministrowie Leszczyna i Baniak) oraz spółek Skarbu Państwa na co dzień zajmujących się zarządzaniem, promocją i sprzedażą inwestorom terenów, które znajdują się w ich posiadaniu.

Konferencję rozpoczęło podziękowanie jakie minister Izabela Leszczyna, w obecności mediów, skierowała do ministra Baniaka oraz prezesów spółek. – Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu, pracy “po godzinach”, życzliwości i uporowi udało się, w tempie ponadstandardowym  doprowadzić do powołania SSE w Częstochowie – mówiła Pani minister. Podkreślała przy tym, że rozpoczęcie starań o powołanie mieleckiej strefy na terenach pohutniczych należących do spółki Operator, związane było z przedłużającą się procedurą powoływania na gruntach komunalnych Katowickiej SSE.

- Wniosek KSSE składał się z kilkunastu rozszerzeń i zawierał liczne błędy leżące po stronie samorządów – źle ponumerowane działki, skomplikowana struktura własności niektórych terenów – tłumaczyła minister Leszczyna. -

- Próbowałam przyspieszyć w Ministerstwie Gospodarki procedurę poprawiania wniosków, jednak są to czynności bardzo szczegółowe i niestety długotrwałe. W tej sytuacji postanowiłam działać – dodawała.

Minister Rafał Baniak, który z ramienia MSP nadzoruje spółki zarządzające gruntami w Częstochowie, tłumaczył, że powołanie mieleckiej SSE obok katowickiej SSE (finalizacja procesu powoływania KSSE zakończy się w ciągu najbliższych tygodni) będzie niosło jedynie korzyści dla lokalnego rynku. Działania dwóch stref będą spójne, a dzięki temu, że Skarb Państwa jest właścicielem części tych gruntów zarówno Operator jak i RFG będą mogły skupić się na poszukiwaniu inwestora, o co starania już czynią.

Minister Baniak podziękował także minister Leszczyna za jej wsparcie i zaangażowanie w ten projekt, podkreślając, że wraz z rozpoczęciem jej pracy w Ministerstwie Finansów klimat dla stref ekonomicznych poprawił się.

Prezes Marcin Zieliński (Agencja Rozwoju Przemysłu) podkreślał, że wybór akurat mieleckiej strefy do objęcia terenów w Częstochowie nie był przypadkowy. Jest to jedna z lepiej działających stref, z dużym doświadczeniem w pozyskiwaniu inwestorów i sprzedaży gruntów inwestycyjnych. Swoje doświadczenie zdobywała głównie w Mielcu, gdzie po kryzysie w przemyśle lotniczym SSE EURO PARK pomogła ustabilizować sytuację na lokalnym rynku pracy i zdywersyfikować gospodarkę. Strefa rozwija się także na pomorzu, gdzie po częściowym upadku przemysłu stoczniowego, interweniuje na lokalnym rynku szukając nowych inwestorów.

Tereny, które swoją działalności objęła mielecka SSE należały do spółki OPERATOR ARP. Jej prezes, Maciej Lipiec, tłumaczył, że zgodnie z obowiązującym prawem Operator przekaże własność gruntów spółce ARP, która zarządza strefą. Prezes wyjaśniał, że po przekazaniu 34,4 ha, spółka nadal dysponować będzie ponad 100 ha terenów pod inwestycje. Tereny te wymagają jednak nakładów związanych m. in z koniecznością wyrównania terenu oraz częściowej rekultywacji, do czego spółka jest doskonale przygotowana i co będzie czynić.

Prezes Regionalnego Funduszu Gospodarczego – Agnieszka Celińska – zapewniała, że wspólna oferta inwestycyjna zarówno terenów właśnie włączonych do SSE, jak i terenów zarządzanych przez RFG, ma bardzo szeroki zasięg. Promowana jest na wielu targach, także przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. O tym, że tereny są bardzo atrakcyjne świadczy fakt, że RFG sprzedało w ostatnich tygodniach teren pod inwestycję dla spółki z branży logistycznej. W najbliższym czasie rozpocznie się inwestycja, dzięki której, na początek, pracę znajdzie 45 osób. Pani Prezes zdradzała także, że w najbliższym czasie swoją inwestycję, na gruncie, który sprzedany został przez RFG w 2010 r., rozpocznie inwestor z branży hutniczej.

W trakcie dyskusji z dziennikarzami poruszono także sprawy dalszego (po 2026 r.) funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, a także wysokości pomocy publicznej, która zmienia się w związku z nowymi ramami budżetu Unii Europejskiej.

cz.info.pl; źródło: leszczyna.info