Wyremontowany Stary Rynek już się rozpada

Pod koniec ubiegłego roku zakończyły się na Starym Rynku prace, które miały na celu uporządkowanie przestrzeni po wykopaliskach archeologicznych.

Wykopaliska na Starym Rynku rozpoczęły się w 2006 roku, kiedy zapadł się fragment bruku, odsłaniając elementy starych piwnic i w sumie trwały cztery sezony.

W ciągu trzech lat odkryty został najpierw budynek, prawdopodobnie wagi miejskiej (wówczas pojawiła się hipoteza, że to może być  ratusz miejski starej Częstochowy) z licznymi zabytkami ruchomymi. Póżniej odkryto pozostałości nieokreślonych budowli - jak przypuszczali prowadzący prace archeolodzy - straganów targowych i kuźni.

W dalszej kolejności odkryto ocembrowaną studnię i przynależną do kupieckiego składu chłodnię. W 2010 roku z powodu niedopełnienia formalności nie zorganizowano wykopalisk, a rok później prac już nie podejęto.

Prace wznowiono w 2012 roku. W kolejnym 2013 roku ogłoszono, że odkryty w południowo-zachodniej część placu budynek to pozostałości ratuszamiejskiego. Z braku funduszy prowadzenie dalszych prac wstrzymano, a okolice wykopalisk i Stary Rynek zamieniły się w śmietnik.

Ze względu na brak odpowiednich środków na całkowitą rewitalizację przestrzeni miejskiej w obrębie Starego Rynku, Miejski Zarząd Dróg i Transportu zdecydował się wzmocnić i zabezpieczyć średniowieczne mury, zasypać wykopaliska, a także odtworzyć płytę Starego Rynku z oznaczeniem miejsca prac archeologicznych.

Zarys ukrytych w ziemi murów, na powierzchni zaznaczono pasami kamienia wapiennego. Różnice w poziomach między wyniesioną płytą, a pozostałą częścią rynku, wyrównano schodami.

Jednak radość z „nowego” Starego Rynku nie trwała długo, bo już po dwóch tygodniach od zakończenia prac, wyeksponowane mury rozpadają się, północny fragment wygląda jakby brakowało na nim warstwy kamieni, a położona kostka jest lużno związana z podłożem.

{gallery}stary-rynek-id-10728{/gallery}

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od czasu zakończenia prac minęło sporo czasu by przemyśleć i właściwie wykorzystać przeznaczone na ten cel ponad 300 000 zł.

Na prośbę mieszkańców, przewodniczący Rady Dzielnicy Stare Miasto, Łukasz Orzychowski podejmie w najbliższym czasie interwencję w Miejskim Zarządzie Dróg i Transportu w Częstochowie w sprawie jakości wykonania robót na tym terenie przez wyłoniona w przetargu firmę.

cz.info.pl; źródło i foto: Łukasz Orzychowski