Święto w Złotej Krainie Pstrąga

Złoty Potok w gminie Janów to „Złota Kraina Pstrąga”. Święto Pstrąga w Złotym Potoku już w ten weekend, a jak pstrągi to i dobra kuchnia, dlatego motywem przewodnim XVII Święto Pstrąga będą pokazy kulinarne i świetna zabawa w gronie najbliższych i przyjaciół.

Nieprzerwanie od 1995 na błoniach złotopotockich organizowane jest to święto rodzinne. Amatorów pstrąga pod każdą postacią oraz miłośników dobrej zabawy zapraszamy do Złotego Potoku dziś, 3 sierpnia od godziny 12.00, gdzie przy rytmach Disco-Polo do zabawy rozgrzeją nas DJ, którzy do każdej imprezy potrafią dostosować gust muzyczny dla swoich słuchaczy.

Organizatorzy przygotowali także sporo ciekawych konkursów i atrakcyjne nagrody.

W ciągu dnia na scenie zobaczymy różne pokazy kunsztu kulinarnego w wykonaniu restauracji „Allegro”, „Spichlerz”, „Hotel Villa Verde”, Hotelu „Kmicic”.

Gotował będzie znany częstochowianom Szymon Szlendak – kucharz roku miesięcznika Kuchnia. W sobotę o godzinie 17 wspólnie z uczestnikami zatańczymy Zumbę. Od godziny 20-tej zabawa pod gołym niebem w rytmach disco i pop.W niedziele od godziny 12-tej konkursy na scenie, godzina 14 Poszukiwacze Skarbu rodzinna gra terenowa. O godzinie 15-tej bajka dla dzieci "Pinokio". A o godzinie 16-tej gość specjalny Barbara Ritz zwyciężczyni dobrze wszystkim znanego programu telewizyjnego TVN Master Chef.

Od godziny 20-tej powtórka z soboty czyli zabawa pod gołym niebem. Oprócz pokazów i konkursów kulinarnych zapraszamy amatorów domowych alkoholi na konkurs na najlepszą nalewkę. Warto również wrócić do kwestii wydarzeń dla najmłodszych, organizatorzy zapewniają kącik dla najmłodszych, gdzie pod odpowiednią opieką będzie można zostawić swoje pociechy. Zorganizowane będą liczne konkursy dla dzieci z nagrodami ufundowanymi od firmy Marioinex.

Na błoniach złotopotockich będzie również wesołe miasteczko (Lunapark Franko)z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci.

Święto Pstrąga odbywa się nad stawem Amerykan, którego nazwa związana jest z historią przybycia do Złotego Potoku pstrąga tęczowego. Ikrę tej ryby hrabia Raczyński sprowadził do słynącej z jakości źródlanej wody miejscowości właśnie z Ameryki.

Zanim Złoty Potok upodobała sobie rodzina Raczyńskich, miejscem tym zachwycił się poeta Zygmunt Krasiński. W 1851 roku wieś nazywającą się wówczas Potok i sąsiednie miasto Janów nabył ojciec poety, generał Wincenty Krasiński. Kilka lat później Zygmunt Krasiński dodał do nazwy miejscowości określenie Złoty, od koloru, który przybierają jesienią okoliczne lasy.

Pstrągarnia Raczyńskich
Złoty Potok nieodłącznie związany jest z hodowlą królewskiej ryby - pstrąga tęczowego. Stąd zaczął się triumfalny pochód tej ryby na stoły całej Europy. W drugiej połowie XIX w. hr. Edward Raczyński - właściciel Złotego Potoku - postanowił wykorzystać krystalicznie czystą wodę ze Źródeł Zygmunta i Elżbiety i w przysiółku Złotego Potoku - Piszczkowie założył hodowlę ryb łososiowatych. W tym celu sprowadził z Litwy inż. Michała Girdwoynia, aby ten wybudował pstrągarnię. Teren przeznaczony pod gospodarstwo rybackie obejmował 22 stawy o łącznej powierzchni 132 000 m² usytuowane w dolinie rzeki Wiercicy. Wybudowano też wylęgarnię pstrągów o powierzchni 160 m²; dzisiaj w budynku tym prowadzona jest sprzedaż ryb.W tym czasie było to pierwsze i największe pstrągowe gospodarstwo rybackie w kontynentalnej Europie. Bardzo szybko hodowlę rozszerzono i w poszczególnych stawach hodowano pstrąga strumieniowego, jeziorowego i tęczowego oraz łososia kalifornijskiego, a oprócz tego węgorze, karpie polskie i królewskie oraz liny i brzany. Ze Złotego Potoku królewska ryba - pstrąg rozprzestrzeniła się i podbiła stoły na całym kontynencie. W 1908 r. rozwinięto gospodarstwo rybackie poprzez rozszerzenie hodowli karpia i wprowadzenie hodowli sandacza. W tym czasie liczba stawów wzrosła do 46, a powierzchnia lustra wody do 60 mórg.

Pstrągarnia stworzona przez Raczyńskich działa do dzisiaj. Odmiana pstrąga o złotym zabarwieniu zyskała nawet przydomek "złoty pstrąg ze Złotego Potoku". W stawach pojawiła się też odmiana pstrąga o kolorze błękitnym, zwana "hrabiowską". Wyjątkowa woda nadaje hodowanym tutaj pstrągom wyjątkowy smak. Niektóre stawy Pstrągarni Raczyńskich mają swoje nazwy, nadane w 1881 r. Są to m.in. Staw Zygmunt, Staw Świętokrzyski, Staw Szmaragdowy. Po II wojnie Pstrągarnię znacjonalizowano i działała w ramach Państwowego Gospodarstwa Rybackiego. Jeden ze stawów został nazwany "Ziętek", ponieważ w tym stawie trzymał swoje pstrągi były wojewoda śląski, generał Jerzy Ziętek. W 2005 r. dawną Pstrągarnię Raczyńskich Agencja Rolna Skarbu Państwa sprzedała długoletniemu dzierżawcy, Markowi Piszczale. W 2006 r. przy pstrągarni powstała smażalnia ryb, gdzie można zjeść smacznego, świeżego pstrąga, zarówno smażonego, jak i wędzonego. W Pstrągarni Raczyńskich można również zakupić żywe pstrągi oraz karpie i jesiotry.

Barbara Ritz w 2012 roku zdobyła prestiżowy tytuł MasterChefa. Urodziła się w Gdańsku i pod koniec lat 80. wyemigrowała wraz z rodziną do Kolonii w Niemczech, gdzie mieszka do dzisiaj. Obecnie pracuje w kancelarii adwokackiej swojego męża – Niemca. Gotowanie jest dla niej niczym oddychanie. Najbardziej chciałaby wrócić na stałe do Polski, do Gdańska, i otworzyć własną restaurację. Póki co prowadzi blog kulinarny: http://kulinarnamekka.blogspot.de/. Jej popisowym daniem jest tatar z łososia z awokado podany na carpaccio z cukinii.

 

 

 

 

 

Program XVII Święta Pstrąga

3 sierpnia (sobota)
12.00 - Zabawa w rytmach disco-polo DJ Alex & DJ Wygryz,
14.00 - Konkurs rzutu podkową, otwarte zawody spinningowe na stawie „Irydion”,
15.00 - Występ zespołu folklorystycznego „Janowianie”,
16.00 - Pokaz kulinarny - Szymon Szlendak,
17.00 - Zumba (wspólne tańczenie na błoniach),
18.00 - Konkurs kulinarny restauracji „Allegro”, „Spichlerz”, „Hotel Villa Verde”,
20.00 - Zabawa w rytmach disco i pop.

4 sierpnia (niedziela)
06.00 - Otwarte zawody spławikowe na stawie „Irydion”,
12.00 - Zabawa w rytmach disco-polo DJ Alex & DJ Wygryz,
13.00 - Konkursy, wręczenie nagród,
14.00 - Poszukiwacze Skarbu (rodzinna gra terenowa),
14.30 - Konkurs na najlepszą nalewkę,
15.00 - Bajka dla dzieci w wykonaniu Teatru Małego,
16.00 - Pokaz kulinarny - Barbara Ritz (zwyciężczyni programu „Master Ritz”),
17.30 - Konkurs kulinarny Hotelu „Kmicic”,
20.00 - Zabawa w rytmach disco i pop.

Organizatorem Święta Pstrąga jest Śląski Dom Mediowy, a impreza odbywa się pod patronatem gminy Janów.

cz.info.pl; źródło: Gmina Janów/Materiały Organizatora