„Dbaj o Fejs” – bezpieczństwo w facebooku

Popularność portalu Facebook w Polsce stale rośnie. Konto ma na nim już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat.

Publikując na nim codziennie zdjęcia, filmy lub informacje o swoim życiu, nie wiedzą, że bez odpowiednich ustawień prywatności udostępniają je praktycznie wszystkim internautom. Dlatego Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik dla młodych internautów „Dbaj o Fejs”, w którym radzi jak być bezpiecznym na Facebooku.

O tym, jak łatwo znaleźć w sieci informacje o kimś, można się przekonać wpisując jego imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Najczęściej jako jeden z pierwszych wyników pojawia się link do profilu na portalu społecznościowym, przede wszystkim Facebooku.

A nie zawsze mamy ochotę ujawniać obcym ludziom informacje, którymi chcieliśmy się podzielić z naszymi znajomymi. Takiej sytuacji można bardzo łatwo uniknąć, poprzez odpowiednie ustawienia prywatności.

– Lekkomyślne zachowania młodych użytkowników społeczności internetowych mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatności – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dziecko w Sieci. - Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu lub komentarza może obrócić się przeciwko nim, także po latach. Na ten problem zwracamy uwagę od ubiegłego roku, realizując kampanię „Dbaj o Fejs”. Teraz oddajemy w ręce młodych ludzi przewodnik pod tym samym tytułem, w którym krok po kroku pokazujemy jak chronić prywatność w najpopularniejszym serwisie społecznościowym – dodaje.

Z przewodnika dowiedzieć się można m.in. na co trzeba zwrócić uwagę używając przycisku „Lubię to!”, jakie jest ryzyko posługiwania się geolokalizacją i tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Młodzież
znajdzie w nim również informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal.

– Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach spolecznosciowych – mówi Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator projektu Helpline.org.pl (800 100 100). Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali – standardowo udostępniane przez większość portali tego typu – ograniczenia w dostępie do publikowanych przez siebie treści. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu – dodaje.

Uzupełnieniem poradnika „Dbaj o Fejs” jest ulotka „Do the Check”, kompendium wiedzy zawierające listę czynności, które należy wykonać, aby profil facebookowy stał się bardziej bezpieczny i bardziej prywatny.

W związku z bardzo częstymi zmianami wprowadzanymi przez portal Facebook, poradnik będzie na bieżąco aktualizowany. Przewodnik oraz ulotka są dostępne (w wersji PDF) na stronach www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki oraz www.dbajofejs.pl.
Autorzy zachęcają do lektury młodych internautów oraz zalecają wydrukowanie materiałów przez rodziców i nauczycieli i przekazanie ich dzieciom.

Przewodnik jest pierwszym z serii, które zamierza wydać Fundacja Dzieci Niczyje. W przygotowaniu są instrukcje obsługi Twittera, Instagrama, Tumblr’a oraz AppStore’a.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa